DİJİTAL EKONOMİDE DEĞER YARATMA – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

DİJİTAL EKONOMİDE DEĞER YARATMA – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

13 Mayıs 2022 Dijital ekonomi nedir Dijital ekonominin özellikleri Geleceğin dijital meslekleri 0
Yönlendirme Algoritması

DİJİTAL EKONOMİDE DEĞER YARATMA

Rekabetçi bir pazar ortamında, işletmeler müşterileri için değer yaratmak için var olurlar. Bir işletmenin nasıl değer yarattığını anlamak için, değer yaratma sürecini tanımlamak için basit bir “girdi-dönüşüm-çıktı” modeli kullanılabilir. Sanayi Ekonomisinde, bir değer yaratma sürecinin girdileri, bitmiş ürün veya hizmetleri üretmek için gerekli olan hammaddeler veya gerekli tüm fiziksel girdilerdir.

Çıktılar, başka bir dönüşüm veya değer yaratma sürecine girdi olarak kullanılan bitmiş ürünler veya ara mallardır. Tasarım ve mühendislik bilgisi ile üretim yöntemleri ve prosedürleri gibi bilgiler, katma değer yaratan dört faaliyetten birini veya birkaçını içeren “fiziksel” dönüşüm sürecini kolaylaştırmak için uygulanır: değiştirme, taşıma, inceleyin ve saklayın.

Yönetimin odak noktası, yalın üretim, toplam kalite yönetimi ve iş süreçlerinin yeniden mühendisliği gibi teknikleri uygulayarak dönüşüm sürecini daha verimli hale getirmektir. Buna karşılık, Dijital Ekonomide değer yaratma sürecinin girdisi, firmaların topladığı, organize ettiği, seçtiği, sentezlediği ve elde ettiği bilgilerdir (örneğin, müşteri profilleri ve tercihleri, yani dijital varlıklar ile üretim ve dağıtım durumu). bireysel müşterilere bir dizi özelleştirilmiş çözüm sağlamak için dönüşüm sürecinde dağıtın.

Dijital Ekonomide bilgi bir değer kaynağıdır ve her iş bir bilgi işidir. Fiziksel ve dijital ekonomiler bir firma veya tedarik zinciri içinde bir arada var olduğundan, yönetim, bilgi varlıklarından yararlanmaya odaklanmak ve İnternet ve e-işin yıkıcı özelliklerinden yararlanmak için dönüşüm sürecinin kendisini iyileştirmeye odaklanmanın ötesine geçmelidir. 

Tablo 2, dönüşüm süreçlerini karşılaştırır ve Tablo 3, işletme yöneticilerine Dijital Ekonomide uygulanabilir bir iş modeli tasarlama ve uygulamada yardımcı olmak için kurumsal hedefler ve değer yaratma stratejilerini sunar.

Tablo 1. İnternet ve e-ticaretin yıkıcı özelliklerinin özeti

Açık Platform. İnternet, iletişim ve işbirliği için açık ve özel olmayan bir platform sağlar. Yazılım geliştirmedeki açık kaynak hareketi, İnternet destekli işbirliğine ve ücretsiz bilgi paylaşımına katkıda bulunmuştur.

Ağ Etkileri. Ağ etkileri endüstriyel ekonomide mevcuttur (örneğin, normal telefon hizmeti), ancak Dijitalde çok daha güçlüdür.

Ekonomi. Yüksek ön maliyetler, ağ etkileri ve müşteri katılımı ile karakterize edilen yazılım işletim sistemleri gibi bilgi yoğun ürünler için, kritik bir kurulu müşteri tabanı kitlesine ulaşmak başarı için hayati önem taşır.

Bağlantı ve Etkileşim. E-ticaret, müşterilerle ve tedarik zinciri veya iş ekosistemi ortaklarının bilgi sistemleri arasında yakın bağlantılar kurulmasını sağlar. Avantajlar arasında gerçek zamanlı fiyatlandırma, esnek ürün ve hizmet sürümleri, müşteri bilgilerini toplama ve bilgi ürünlerinin dağıtımı için çok düşük maliyet yer alır.


Dijital ekonominin özellikleri
Geleceğin dijital meslekleri
Dijital ekonomi nedir
Dijital emek Nedir
Dijital emek sömürüsü nedir
Dijital ekonomi ders notları
Dijital emek platformları
Dijital Ekonomi kitap


Bilgi Paylaşımı ve Değişimi. Dijital Ekonomide, bilgi alışverişinde zenginlik ve erişim arasındaki geleneksel değiş tokuş artık mevcut değil. Bilgi, içeriğin zenginliğinden ödün vermeden İnternet üzerinden birçok müşteriye veya iş ekosistemi ortağına ulaşabilir.

tüketim. Prosumption, tasarımın geliştirme süreci ile yakınsamasını ve e-ticaret ortamında müşteriler tarafından mal ve hizmetlerin üretilmesini tanımlayan terimdir. İnternet destekli işbirlikleri, hem konseptten tasarıma hem de tasarımdan üretime döngü sürelerini azaltabilir.

Dijital Varlıklar. Dijital varlıklar, müşterilerle ilgili bilgilerdir (ör. satın alma kalıpları ve profiller). İnterneti kullanan bir firma, birçok farklı ve farklı pazarda müşteri değeri sağlamak için dijital varlıklarını oluşturmalı ve kullanmalıdır.

Dijital Ekonomide bilgi bir gelir kaynağıdır ve her işletme bir bilgi işidir. Bir firma, sanal bir değer zincirinin uygulanması yoluyla yeni işler yaratmak ve/veya müşteri ilişkilerini yeniden icat etmek için bilgiyi kullanmalıdır.

Maliyet Şeffaflığı. İnternette kolayca bulunabilen fiyatlar, rakipler ve özellikler hakkında çok miktarda bilgi, alıcıların ürün ve hizmetlerin maliyetlerini “görmesine” yardımcı olur.

Sanayi Kapsamı. İnternetin etkin olduğu işletmelerde üretilen değer, geleneksel endüstriyel sektörleri aşar. Bir firma veya iş ekosistemi veya iş Web, bireysel müşterilere benzersiz (ve özelleştirilmiş) “çözümler” (tek ürün veya hizmetin aksine) sağlamalıdır.

Değişikliklerin Hızı ve Sıklığı. Dijital Ekonomide değişim hızlı ve sıktır. Her sektördeki firmalar, değişen iş ve ekonomik ortamlara hızla uyum sağlamayı öğrenmelidir. Arthur (1996), çalkantılı bir ortamda adaptasyonun, gelecek olan bir sonraki dalgayı izlemek, nasıl bir şekil alacağını bulmak ve şirketi bundan yararlanmak için konumlandırmak anlamına geldiğini belirtmektedir.

Sanal Kapasite. Ağ ve depolama teknolojilerindeki ilerleme, müşterilere, onlara hizmet etmek için sonsuz sanal kapasiteye sahip olduğu hissini verir.

Genel çevrimiçi ürün mağazaları (örneğin, Amazon.com) ve çok amaçlı işletmeler arası mega borsalar, maliyetleri artıran ve birçok müşteriyi yabancılaştıran büyük fiziksel teşhir alanları oluşturmadan muazzam çeşitlilik sunabilir. Buna ek olarak, sanal topluluklar, üyelerin istedikleri zaman istedikleri yerde ve herhangi bir zamanda tartışmalara ve bilgi paylaşımına katılmaları için sınırsız kapasiteye sahiptir.

Tablo 3. Dijital Ekonomide kurumsal hedefler ve değer yaratma stratejileri

GİRİŞ

Örgütsel hedefler:

• Müşterinin gizli ihtiyaçlarını karşılamak için yenilikçi ürünler ve hizmetler tasarlamak
• Kurulu bir müşteri tabanı oluşturarak kritik kitleye ulaşın
• Başarılı bir e-iş Yönetim Stratejileri oluşturmak için ağ etkilerinden yararlanın:
• Ürün tasarım süreci boyunca işbirliğini artırın
• Geliştirme sürecinin ilk aşamalarında bir tedarik zinciri veya iş ekosistemi içinde ürün tasarım gereksinimlerini senkronize edin
• Tasarım süreci için kritik olan bilgi sermayesinden harici bağlantılar (ör. ittifak) yoluyla yararlanın
ortaklar, araştırma laboratuvarları ve üniversiteler)
• Kurulu müşteri tabanının toplu geçiş maliyetlerini artırarak talep yönlü ölçek ekonomileri elde edin
• Müşterinin işlem maliyetlerini azaltın (yani, müşterilerin sizinle iş yapmasını kolaylaştırın)

DÖNÜŞÜM DEĞERİ FAALİYETLERİ

Örgütsel hedefler:

• İş veya tedarik zinciri dönüşüm sürecinin verimliliğini ve etkinliğini artırmak
• Fiziksel aktivitelerin performansını dijital dünya Yönetim Stratejileri ile eşleştirin:
• Yenilikçi yaklaşımı sürdürmek: Süreç verimliliğini artırmak için geleneksel yönetim tekniklerini (örneğin yalın üretim ve toplam kalite yönetimi) uygulayın
• Ölçek ve kapsam açısından üretim ekonomileri elde edin
• Yıkıcı inovasyon yaklaşımı: Kurumsal yapıları yeniden tasarlamak ve değer yaratma sistemlerini yeniden yapılandırmak için dijital ekonomideki daha düşük işlem maliyetlerinden yararlanın

ÇIKTI

Örgütsel hedefler:

• Çok sayıda yenilikçi bilgi veya çözüme dayalı ürün ve hizmet yaratın
• Müşterinin beklentilerini karşılamak veya aşmak için bir çözüm paketi sağlayın Yönetim Stratejileri:
• Ağ etkilerinden ve talep tarafı ekonomilerinden yararlanarak değer teklifini dönüştürün kapsamı, yani bireysel müşterilere birçok çözüm sağlamak için tek bir “dijital varlık” kümesinden yararlanma
• Birçok farklı ve farklı pazarda değer sunarak kullanıcının (veya alıcının) değiştirme maliyetlerini artırın
• Extranet ve Web tabanlı işbirliğine dayalı planlama araçlarını kullanarak kullanıcıların karar verme sürecini etkileme
• Değerin tek belirleyicisi olarak maliyetlerin ötesine bakın

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir