JİROSKOP İLE DONANIMLI PLATFORM – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

JİROSKOP İLE DONANIMLI PLATFORM – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

1 Nisan 2022 Jiroskop Nasıl Çalışır Jiroskop Satın al Jiroskop Telefon Telefonumda jiroskop var mı 0
Çıkarım Yapmada Kullanılan Bilgi

JİROSKOP İLE DONANIMLI PLATFORM

Bir jiroskop, geliştirilmiş bir Top olarak görülebilir. Kütle merkezini dengeleyecek şekilde yerleştirilmiş 2 gimbal ile donatılmış simetrik bir jiroskopu ele alacağız. Motorlar, jiroskopun dönüşünü sürdürmek ve torkları/frenleri uygulamak için gimballerde kullanılır.

Gimballer üzerindeki motorlar hızlarını ve sonuçtaki dönüş yönünü değiştirebilir ve/veya bir “fren” gerçekleştirebilir. Uygulanan torkları kontrol etmek için motorların gimballerle bağlantısına tork sensörleri yerleştirilmiştir. Döndürme yeterince yüksekse, jiroskop, gimballerine tork uygulanmayana kadar yıldızlara karşı Oz ekseninin (dönüşün uygulandığı) yönünü korumaya çalışır.

Böyle bir jiroskop ile donatılmış uzayda bir platformda, bir jiroskopun yalpa çemberlerine uygulanan bir tork ve/veya bir zorlamalı presesyon açısal hızı, eğer platform bir “yük” olarak teyellenmişse, bu platformun kütle merkezine dayanmalıdır. diğer gimballer. Böylece jiroskop tarafından üretilen anlık açısal hız ve/veya tork, jiroskopun kütle merkezinden tüm platformun kütle merkezine doğru hareket edecektir.

Bu süre zarfında, platformun kütle merkezi, uzayda konumunu (çeviri) biraz değiştirecek ve dönmeye başlayacaktır. Elbette jiroskopun Oz ekseninin yönü de yıldızlara göre değişecektir. Platformda böyle 2 jiroskop varsa, anlık açısal hız platformun kütle merkezine ulaşmadan hemen önce birinci jiroskopta uygulanan tork durdurulabilir ve ikinci jiroskopa uygulanabilir.

Bu da (küçük) bir çeviri üretecek ve platform da dönmeye başlayacak. Bu dizi parametrelerinin uygun bir şekilde seçilmesi, ‘yılan benzeri bir harekete’ yol açabilir. Elbette, jiroskopların dönüş ekseninin uzaydaki yönü bu işlemler sırasında değiştiğinden, dönüş ekseni yönlerini uygun şekilde geri yüklemek gerekir.

Bu, her bir jiroskopun tek bir gimbaline uygulanan uygun torklar ile yapılabilir, diğer gimballer hareket etmekte serbesttir. Gimballerde debriyaj kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırmak için, motorlar tarafından iletilen bir “boş torku” sağlamak için sensörleri kullanabilir ve ardından, istenen bir gimbalin eşdeğer bir “serbest hareketini” garanti edebiliriz.


Telefonumda jiroskop var mı
Jiroskop Telefon
Jiroskop sensörü
Jiroskop deneyi
Jiroskop Nasıl Çalışır
Jiroskop sensörü Nedir
Akıllı saatte jiroskop Nedir
Jiroskop Satın al


Bu tür işlemlerin uygun bir dizisinin, platformun uzayında istenen herhangi bir yönde bir ötelemeye yol açabileceği görülebilir. Böyle bir platformun uzayda çevirisinin bu sayede mümkün olabileceğine dair teorik bir kanıt sunuldu.

Bu kuvvetin maksimum değerinin Oy ekseni için devir açısının 3600’ünde 2 kez göründüğü söylenebilir. İstenmeyen dönüşleri ve/veya yön değişikliklerini önlemek için, jiroskopların Ox ekseninde frenler (platforma karşı) uygulandığında Oy eksenine uygulanan torklar sadece için uygulanmalıdır.

Termik motorlarda olduğu gibi, jiroskopik çift durumunda elde edilen kuvvet, yalnızca ωy tam devir süresi içinde nispeten kısa bir aralıkta darbeler olarak görünecektir. Oz eksenlerinin uzaydaki yönünü uygun bir şekilde eski haline getirmek için ayrılmış kalan zaman aralığı sırasında, aynı zamanda nispeten küçük atalet kuvvetleri/torkları ile sonuçlanabilir. Tüm bu kuvvetler/torklar, platformun tüm kütlesi tarafından “uçan bir tekerleğin” bir termik motorun kuvvetleri/tork darbelerini filtrelemesiyle aynı şekilde “filtrelenecektir”.

Bir cismin hareket yönüne zıt olarak uygulanan bir kuvvet, cismin hızını (ve kinetik enerjisini de) azaltır. O halde “dinamik fren” olarak düşünülebilir. Bu tür bir “fren” aslında Jet uçakları için kullanılıyor. Bu kuvvet “ataletsel” ise, örneğin yol buzla kaplıyken karasal (araba) aracın gerçek fren sisteminin yerini verimli bir şekilde alabilir. Bu atalet kuvvetinin yönünü ve değerini uygun şekilde değiştirme olasılığı, kaza olasılıklarını azaltarak arabaların iyi bir güvenliğini de sağlayabilir.

Bir platform üzerinde tam olarak ‘karşıt’ olarak yerleştirilmiş iki özdeş jiroskopun, karşılıklı dengelemeleri nedeniyle jiroskopik bir etki üretmediği gözlemlenebilir. Bu, platforma uygulanan kuvvetin yönünü kolayca değiştirmek için kullanılabilir.

PRATİK HUSUSLAR

Daha önce açıklandığı gibi 2 özdeş jiroskopla donatılmış bir platformun, onu çevirebilecek bir kuvvet oluşturabileceği görülmüştür. ‘Çift’ durumunda, bu kuvvetin maksimum değeri ile verilir.

Fikirleri düzeltmek için basit bir örnek ele alacağız. Her biri 1 Kg kütleye, 0,2 m çapa, 20.000 dönüş/dakika dönüş için açısal hıza ve 200 dönüş/dakika cebri presesyon açısal hızına sahip 2 (ideal olarak özdeş) jiroskoplu bir sistem düşünelim.

Elde edilen ortalama değer kuvveti Fmean ~ 382.7 Newton olacaktır. Tek bir jiroskop kullanılarak dahili (veya istenirse harici) elde edilen maksimum torklar ~ 219.3 Kg.m olacaktır. O zaman, tüm platform ağırlığı 25 Kg’dan fazla olsa bile, bu sistem onu ​​dikey olarak kaldırabilecek! Sonuç olarak, böyle bir motor sistemi (nispeten) büyük bir yüke girişebilir.

Böyle bir atalet motorunun/frenin pratik olarak gerçekleştirilmesi için aşağıdaki açıklamalar dikkate alınabilir:

– teknolojik açıdan, jiroskopların dikkate alınan parametreleri aslında uygulanabilir ve böyle bir sistemin mekanik olarak bir helikopterin mekanik sisteminden çok daha karmaşık olmayacağını düşünüyorum.
– bu atalet motor sistemi, uzaydaki konum ve yön için bir sensör (örneğin bir atalet platformu), uygulanan torkların/frenlerin uygun sırasını sağlamak için bir elektronik işlemci ve bir enerji kaynağı kaynağı içermelidir. Tüm sistemin güvenliği için, belirli bir araçta en az 2 benzer “ikili” olması gerekir.
– sistemin tüm dahili torklarını mümkün olduğunca dengelemek için özen gösterilmelidir. Kalan torklar, uzayda istenen yönü korumak için “çiftler” tarafından dinamik olarak telafi edilecektir.
– jiroskopların tam zıt olduğu zaman aralıklarında, uzayda ortak yönlerinde herhangi bir değişiklik (büyük atalet) torkları/kuvvetleri gösterilmeden yapılabileceğinden, bu gerçek uzayda yönü kolayca değiştirmek için kullanılabilir. verilen kuvvet/tork ‘çiftler’ tarafından.
– yalnızca tüm platformun kütlesinin “filtreleneceği” ortaya çıkan kuvvetin/torkun titreşimli doğasından kaynaklanan doğal titreşimleri azaltmak için, yeterince yüksek (zorlanmış) bir devinim hızı kullanılmalıdır.
– Jiroskoplar ‘jiratör’ olduğu için bu sistem iyi bir verim sunacaktır.
– kendi iç kuvvetlerine/torklarına dayanabilecek, yeterince sağlam bir “ikili” sistem gerçekleştirmek için özen gösterilmelidir.
– Elde edilen kuvvet jiroskopların yarıçapı ile hızla arttığından, daha büyük boyutlu bir sistem, diğer parametreler değişmeden kalsa bile daha büyük bir kuvvet gösterecektir.
– jiroskop bir ‘jiratör’ olduğundan, gimballere uygulanan akıllı bir yük ve/veya tork/fren dizisi ve elektrik motorları/jeneratörleri kullanılarak, geminin atalet enerjisi, hızının azalmasıyla eninde sonunda geri kazanılabilir. gereklidir. Bu daha ekonomik bir yolculuk sağlayacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir