Web Erişilebilirliği – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptıarma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

Web Erişilebilirliği – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptıarma Ücretleri

12 Aralık 2021 Dijital erişilebilirlik Erişilebilirlik nasıl açılır Erişilebilirlik standartları Erişilebilirlik YÖNETMELİĞİ Samsung erişilebilirlik kapatma Telefonda erişilebilirlik nedir 0
Yönlendirme Algoritması

Web Erişilebilirliği

Web erişilebilirliği, bilgiye erişimde çok çeşitli kullanıcıların, bilgisayarların ve telekomünikasyon sistemlerinin ihtiyaçlarını karşılayan web sayfalarının bir özelliğidir. Web erişilebilirliği, erişilebilir web sayfalarının geliştirilmesini destekleyen tasarım ilkelerini de ifade eder. İnternet, birçok engelli insanın yaşamını iyileştirme ve bağımsızlığını artırma potansiyeline sahiptir.

Aslında, engelli insanlar World Wide Web’e erişimden en fazla kazanıma sahip olabilirler. Web sayfaları, bazı sörfçülerin görememe, duymama, fare veya klavye kullanamama veya en son tarayıcı sürümüne sahip olma olasılığına izin vermelidir. Örneğin, kör olan tipik bir sörfçü, ekranda herhangi bir grafik, animasyon veya metin düzeni görmez ve fare gibi görsel bir girdi sistemi kullanmaz.

Federal kurumlar elektronik bilgi teknolojisi geliştirdiğinde, tedarik ettiğinde, bakımını yaptığında veya kullandığında, federal çalışanların ve bir federal kurumdan bilgi veya hizmet arayan engelli bireyler olan kamu üyelerinin karşılaştırılabilir bilgi ve verilere erişmesi ve bunları kullanması gerektiğini belirler. Ayrıca, engelli kullanıcıların geniş bir kesiminin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış web erişilebilirliği için teknik standartlar belirler.

Bölüm 508, elektronik ve bilgi teknolojisi sistemlerinin genel erişilebilirliğine odaklanırken, Rehabilitasyon Yasası’nın 504. Bölümü, yardımcı teknolojileri kullanabilecek düzenlemeler sağlayarak engelli bireyler için federal programlara ve hizmetlere eşit erişim gerektirir. Web erişilebilirliği ile ilgili diğer federal düzenlemeler, 1996 tarihli Telekomünikasyon Yasası’nın 255. bölümünü ve 1990 Engelli Amerikalılar Yasasını içerir.

Federal yetkilere ek olarak, birçok eyalet hükümeti, erişilebilir web sayfaları yayınlamak için eyalet hükümeti ve eğitim kurumları için geçerli olan kendi düzenlemelerini benimsemiştir. Örneğin, Kansas, devlet kurumlarının ve kuruluşlarının web sitelerinde bulunan web tabanlı bilgilere kamu ve kurumlar arası veya kurumlar arası erişim için erişilebilirlik gerektiren resmi bir pozisyon oluşturdu ve bu konumu güçlendirmek için bir dizi erişilebilirlik kılavuzu oluşturdu.

Erişilebilirlik politikalarına sahip eyaletlerin listesi büyüyor. Ek olarak, birçok kurumsal veya kurumsal kabul edilebilir kullanım politikası, genellikle web erişilebilirliği için hükümler içerir. Örneğin, Kansas Üniversitesi Netiquette Guide, üniversite bölümlerinin, programlarının, öğretim üyelerinin ve öğrencilerin erişilebilir web siteleri yayınlamasını önerir ve üniversite, web sayfalarına erişilebilirlik özelliklerini dahil etmek için kampüs atölyeleri ve çevrimiçi kaynaklar sağlar. North Carolina State University, web destekli veya çevrimiçi eğitimle ilgilenen eğitmenler için çevrimiçi kursların erişilebilir tasarımı için çevrimiçi eğitim ve kaynaklar sağlar.

Ekim 1994’te World Wide Web’in mucidi Tim Berners-Lee, ağın gelişimini desteklemek ve yönetmek ve birlikte çalışabilirliğini ve erişilebilirliğini sağlamak için World Wide Web Konsorsiyumu’nu (W3C) kurdu. W3C, dünyanın dört bir yanından yaklaşık 500 üye kuruluşa sahiptir ve hem üyeler hem de kamu fonları tarafından finanse edilmektedir.


Dijital erişilebilirlik
Erişilebilirlik standartları
Erişilebilirlik YÖNETMELİĞİ
Telefonda erişilebilirlik nedir
Erişilebilirlik Nedir
Samsung erişilebilirlik kapatma
Erişilebilirlik Nedir Android
Erişilebilirlik nasıl açılır


W3C üyeliği herhangi bir kuruluş tarafından kullanılabilir. W3C, ilgili web kullanıcılarının web için işletim standartları oluşturmaları için gönüllü bir fikir birliği oluşturma sürecini destekler ve teşvik eder ve başlangıcından bu yana W3C, web yayıncılığı için kullanılan standartları, özellikleri ve protokolleri tanımlayan kırktan fazla tavsiye yayınladı. web erişilebilirliği.

Her öneri yalnızca bir öncekini temel almakla kalmaz, aynı zamanda gelecekteki spesifikasyonlarla da entegre olacak şekilde tasarlanmıştır. W3C, milyonlarca insanın web’e erişimlerini etkileyebilecek engelleri olduğunu ve birçok engel türü için erişimi engelleyebilecek engeller olduğunu kabul etmiştir. Nisan 1997’de W3C, erişilebilirlik sorununu çözmek için Web Erişilebilirlik Girişimi’ni (WAI) oluşturdu.

WAI, çeşitli hükümet ve endüstri sponsorları tarafından desteklenmektedir. Web erişilebilirliğini teşvik etme çabalarını kolaylaştırmak için WAI, HTML ve basamaklı stil sayfaları gibi web teknolojilerinin erişilebilirliği desteklediğinden emin olmak için diğer W3C çalışma gruplarıyla koordinasyon içindedir. Mayıs 1999’da WAI, Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergelerini (WCAG) yayınladı.

Bu yönergeler, diğer W3C önerilerine benzer bir fikir birliği oluşturma süreciyle oluşturuldu ve ayrıca HTML ve basamaklı stil sayfaları için daha önceki önerileri içeriyordu. WCAG sürüm 1.0, sayfa yazarları, site tasarımcıları ve geliştirme araçları geliştiricileri dahil tüm web içeriği geliştiricileri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. WCAG 1.0’ın on dört yönergesinin her biri, birden çok kontrol noktasından veya alt yönergeden oluşur. WCAG 1.0’ın altında yatan iki tasarım ilkesi, zarif bir dönüşüm sağlamak ve içeriği anlaşılabilir ve gezinilebilir kılmaktır.

Erişilebilir bir web sayfası, fiziksel, duyusal ve bilişsel engeller, çalışma kısıtlamaları ve teknolojik engelleri içerebilecek herhangi bir kısıtlamaya rağmen erişilebilir kaldığında zarif bir şekilde dönüşür. Örneğin, bir web kullanıcısı klavye veya fareyi göremeyebilir, duyamayabilir veya kullanamayabilir ya da yavaş bir İnternet bağlantısına, eski bir tarayıcı sürümüne, ses tarayıcısına veya farklı bir işletim sistemine sahip olabilir.

Yönergeleri izleyerek, web sayfası yazarları ve site geliştiricileri, bir web sayfasına erişilen bağlamdan bağımsız olarak incelikle dönüşen sayfalar oluşturabilir. Zarif dönüşüm ayrıca bir web sayfasının yapısının, baskı, bilgisayar grafikleri, metin veya sentezlenmiş konuşma gibi sunulduğu format veya ortamdan ayrı olduğu anlamına gelir. Örneğin, metin veya metin eşdeğerleri (örneğin grafikler) sağlandığında web sayfaları zarif bir şekilde dönüşür, çünkü metin hemen hemen tüm tarama cihazlarının kullanabileceği ve dolayısıyla çoğu kullanıcının erişebileceği şekillerde sunulabilir.

Erişilebilir bir web sayfası da anlaşılabilir ve gezilebilir olmalıdır. Her web sayfasının içeriği açık ve basit olmalı ve bir web sitesindeki sayfalar arasında gezinmek için anlaşılır mekanizmalar sağlamalıdır. Tüm sörfçüler, görüntü haritaları, orantılı kaydırma çubukları, yan yana çerçeveler veya gören kullanıcılara grafik masaüstü tarayıcılarıyla rehberlik eden grafikler gibi görsel ipuçlarından yararlanamaz.

Web’de gezinen kişiler, bir web sayfasının yalnızca bir bölümünü görüntüleyebildiklerinde bağlamsal bilgileri de kaybedebilirler, çünkü ya bir konuşma sentezleyicide veya bir Braille ekranında olduğu gibi sayfaya her seferinde bir sözcük ya da her seferinde bir bölüme erişiyorlardır. küçük veya büyütülmüş bir ekran. Yön bilgisi olmadan, bazı sörfçüler çok büyük tabloları, listeleri veya menüleri anlayamayabilir. Web sayfalarında gezinme araçları ve yönlendirme bilgileri sağlamak, erişilebilirliği ve kullanılabilirliği en üst düzeye çıkarır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir