WEB TEKNOLOJİSİ – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

WEB TEKNOLOJİSİ – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

14 Eylül 2022 Web 1.0 hangi bilgi Teknolojileri kapsamaz? Web 1.0 örnek Web Teknolojileri Nedir 0
Amortisman Süresi

WEB TEKNOLOJİSİ

Bir bilgi yönetim sisteminin içeriği tek bir kişi tarafından oluşturulmaz. İçerik toplama ve içeriğe erişim kolektif bir davranıştır. Bu nedenle, kurulan teknolojik altyapı, bilgi yönetiminin kolektif davranışını kolaylaştırabilmelidir.

24 şirkette 31 bilgi yönetimi projesinin incelendiği bir çalışmada, başarılı bir projeyi karakterize etmek için sekiz faktör belirlendi. Bu faktörlerden biri, masaüstü bilgisayar ve iletişim için ortak teknolojileri içeren bir teknoloji altyapısının kullanılmasıydı.

Web teknolojisi, Zhang ve Chen tarafından yürütülen ayrı bir çalışmada aşağıdaki gözlemlerle doğrulanan kolektif bilgi yönetimini desteklemek için ortak bir teknolojik altyapı sağlamıştır:

• Web tabanlı teknoloji, olgunlaşmış ve hemen hemen her satıcı tarafından desteklenen standart iletim-kontrol protokolünü/İnternet protokolünü (TCP/IP) kullanır.
• Bilgiler, Netscape Navigator ve Internet Explorer gibi popüler tarayıcılar aracılığıyla toplanabilir, alınabilir ve paylaşılabilir.
• Bir ana sayfa hızla geliştirilebilir, dağıtılabilir ve paylaşılabilir.
• Java veya VB komut dosyası gibi Web tabanlı uygulamalar için özel olarak geliştirilmiş diller vardır. Java uygulamaları Web ana sayfalarına gömülebilir. Uygulamalar müşterinin bilgisayarında yürütülür ve anında kullanıcı yanıtları ve multimedya özellikleri ile etkileşimli ana sayfalar geliştirmeyi mümkün kılar.
• Web teknolojileri ile bir kuruluş, platform bağımsızlığından veya platformlar arası operasyondan yararlanır. PC tarayıcıları, Macintosh tarayıcıları ve UNIX tarayıcıları ile çalışmak için JAVA uygulamalarının yeniden yazılması gerekmez.

Web teknolojisinin sunduğu ortak teknik altyapı özelliğine ek olarak, Web tabanlı bilgi yönetiminin tercih edilmesinin birkaç ana nedeni vardır:

1. Temel bilgi birimi, insanların normal olarak iletişim kurduğu düzeye eşdeğer olan belge düzeyindedir. Belgeler genellikle belirli sorunlarla başa çıkmak için oluşturulur ve günlük hayatımızı sorunlarla uğraşarak yaşarız. Bir uzman sistemden farklı olarak, belge tabanlı bir bilgi yönetim sistemi otomatik olarak çözümler türetemez.

Bunun yerine kullanışlılığı, sınıflandırılmış belgelerden oluşan geniş deposunda, çok dizinli güçlü arama yeteneklerinde, belgeler arasındaki bağlantılarda, bir belge içindeki bağlantılarda ve diğer gelişmiş özellikleri (örneğin, animasyon) içerme potansiyelinde yatmaktadır. ). Bir bilgi yönetim sistemi tarafından sağlanan belgelerin yorumlanması büyük ölçüde kullanıcılara aittir. Belge tabanlı bilgi yönetim sisteminin işlevi, büyük ölçüde bir görev için ilgili bilgileri desteklemektir.

2. Web teknolojisine dayanan intranet, yeni iş uygulamalarının itici gücüdür. Bir çalışmanın bulduğu gibi, kurumsal intranetler ve İnternet, belirli bir görev için doğru uzmanı bulma sürecini her zamankinden daha uygun hale getirdi. Başka bir çalışma, intranetlerin faydalı ve insanları kapsayan bilgi yönetimi ortamları sağlayabileceğini göstermiştir.

3. Belgeler ve görevler arasındaki ilişki, köprü metni bağlantıları oluşturularak kolayca kurulabilir. Belgeler arasında ve bir belge içinde köprü metni bağlantıları oluşturulabilir. Köprü metni bağlantıları, belirli bir görevle ilgili anlamlı belgeleri açık hale getirir.

4. Bilgi yönetiminin kolektif davranışı desteklenebilir. Bir Web sitesi, birden çok kullanıcının veya katkıda bulunanların mevcut belgeleri düzenlemesine veya yeni belgeler eklemesine izin verecek şekilde kolayca yapılandırılabilir. Morey, bilgi yönetimi mimarisinden bahsederken, başarılı bilgi yönetimi mimarisinin şu özelliklere sahip olması gerektiğini öne sürdü: erişilebilir, doğru, etkili ve erişilebilir. Web tabanlı teknoloji, etkin bilgi yönetimi mimarisine sahip olmayı mümkün kılmıştır.


Web Teknolojileri Nedir
Web 1.0 örnek
Web 1.0 ve Web 2.0 arasındaki Farklar
Web 1.0 hangi bilgi Teknolojileri kapsamaz
Web 1.0 2.0 3.0 arasındaki Farklar
Web 1.0 pdf
Web 1.0 Özellikleri
Web 1.0 2.0 3.0 ve 4.0 Nedir


WEB TABANLI BİLGİ YÖNETİMİ MODELLERİ

Bu bölümde dört Web tabanlı bilgi yönetimi modeli tanımlanmıştır. Bu modeller, Web tabanlı bilgi yönetiminin mevcut seviyesini temsil eder. Bununla birlikte, bu dört tür model, Web tabanlı bilgi yönetimi modellerinin tümünü temsil etmeyebilir.

Bu dört temsili model aşağıdaki gibidir:

• Kitaplık modeli
• Ek/ilişkilendirme modeli
• Dizin modeli
• Basın merkezi modeli

Kütüphane Modeli

Bu model, içerik tabanlı belge aramalarına olanak tanır. Bu model altında, geniş bir belge koleksiyonu oluşturulmuştur. Yalnızca bir belgenin niteliklerinin indekslendiği geleneksel yöntemin aksine, bir belgenin hem nitelikleri hem de içeriği indekslenir.

Belgelerin nitelikleri; başlık, konu, yazar ad(lar)ı, yayın (oluşturma) tarihi, sayfa sayısı vb. içerebilir. Bu model altında, sadece bu niteliklerin (başlık, konu vb.) değil, aynı zamanda doküman içeriklerinin de arandığı güçlü arama fonksiyonları sağlanmaktadır.

Bir örnek, bilgi teknolojisi (BT) ile ilgili kitapların büyük bir deposu olan ITKnowledge.com Web sitesi tarafından sağlanmıştır. Kitapların içeriği eksiksizdir. Bir kitaptaki bölümler hipermetin bağlantılıdır ve bir kitap esasen bir hipermetin belgeleri kümesidir.

Sadece kitapların nitelikleri tasnif edilip indekslenmez ve kolayca aranabilir, ayrıca bölüm başlıkları (içeriği) anahtar kelimelerle indekslenir ve aranabilir. Bu, bir arama kriterini karşılamayan ancak arama kriteriyle ilgili bölümleri içerebilen niteliklere (başlık, konu) sahip bir belge bulmayı mümkün kılar.

ITKnowledge.com arama ekranı görüntülenir. İçinde, bir arama sonucu döndürülür. Görüldüğü gibi Handbook of Data Management kitabında “bilgi yönetimi” arama kriteri ile ilgili bir bölüm döndürülmüştür. Kitap sadece başlığına göre indeksleniyorsa bu arama sonucu mümkün olmamalıydı.

Ek/İlişkilendirme Modeli

Bu modelde, bilgiler konular etrafında düzenlenir. Belirli bir konuyu ararsak, konuyla ilgili tüm bilgiler döndürülür. Bir konu kullanıma sunulduğunda yeni bilgiler eklenebilir. Aslında, herhangi biri herhangi bir zamanda bir konuya yeni bilgiler ekleyebilir. Ek oluşturma, devam eden bir süreçtir.

Bu modelin bir örneği, aynı zamanda başarılı bir e-ticaret örneği olan Amazon.com’dur. Kitapçılık ana işidir. Amazon.com, kitap adlarından oluşan geniş bir veritabanına sahiptir.

Bir kitabın daha hızlı satılmasına yardımcı olmak ve kullanıcıların bir kitabı daha iyi anlamalarını sağlamak için bir kitap başlığıyla ilgili tüm bilgiler bir kitap başlığı etrafında depolanır ve düzenlenir. Bu nedenle, esasen, kitap veri tabanı, kitap niteliklerinin bir koleksiyonundan daha fazlasıdır. Amazon.com, kullanıcılara kitap başlıklarından daha fazlasını sunar. “Bilgi yönetimi” ile ilgili kitaplar bulmak istediğimizi varsayalım.

Arama kriterine uyan bir başlık döndürüldükten sonra, ilgili diğer başlıklar ve diğer müşterilerin mevcut başlıkla birlikte sıklıkla satın aldıkları şeyler döndürülür ve görüntülenir.

Buna ek olarak, bir kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek, çalışmaya eklenmiş veya çalışmayla ilişkili incelemeleri ve kitaba eklenmiş diğer müşterilerin yorumlarını okuyarak yapılabilir. Bir okuyucu isterse, bir kitap hakkında yorum yazabilir ve yorumlarını bu çalışma hakkında mevcut bilgi havuzuna kolayca ekleyebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir