Değerlendirme Fonksiyonları – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

Değerlendirme Fonksiyonları – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

18 Mart 2022 PERFORMANS DEĞERLENDİRME FORMU Performans DEĞERLENDİRME kriterleri Performans yönetim sistemi örnekleri 0
Model Yorumlaması

Neden Değerlendirme Yapılır?

Açık ve dağıtılmış öğrenme ortamlarının tasarımı ve uygulanması hakkında sizin ve diğer karar vericilerin daha iyi kararlar almak için ihtiyaç duyduğu bilgileri sağlamak için değerlendirmeniz gerektiğini savunan öncelikle pragmatik bir değerlendirme felsefesi öneriyoruz. Bunu, uzun ve sağlıklı bir yaşam için gerekli malzemeleri sağlamak için egzersiz yapmanız ve doğru beslenmeniz gerektiği sonucuna benzetiyoruz. Alıştırma ve değerlendirme çoğu bağlamda kendi başlarına amaç değildir, ancak bir yandan daha uzun yaşam ve diğer yandan daha iyi karar verme anlamına gelir.

Açık ve dağıtılmış öğrenme ortamlarının geliştiricisi, yöneticisi veya uygulayıcısı olarak, diğer profesyonellerin verdiği kararlara benzer kararlar vermelisiniz. Örneğin, bir doktor bir teşhis koymadan önce, genellikle hastanın şikayetini ve tıbbi geçmişini belirlemek için bir hastayı sorgular, kapsamlı bir muayene yapar ve çeşitli testler yapar.

Aslında, bir doktorun kalitesi ve itibarı, büyük ölçüde, görüşme, muayene ve test etme gibi “değerlendirme” eylemlerini yürütmede ne kadar yetenekli olduğuna göre belirlenir. Aynı şey bir değerlendirici için de geçerlidir. Etkileşimli öğrenme ortamlarının tasarımcıları ve değerlendiricileri olarak yılların deneyimi, sağlam değerlendirmeyle verilen kararların alışkanlık, cehalet, sezgi, önyargı veya tahmine dayalı kararlardan daha iyi olduğuna bizi ikna etti.

Bu çok açık görünebilir ve yine de, insanların açık ve dağıtılmış öğrenme ortamlarının tasarımı ve uygulanması hakkında, basitçe elde edilmesi nispeten kolay olacak ilgili bilgileri aramadıkları için kötü kararlar aldıklarını çok sık gördük. E-öğrenme alanı, kurs yönetim sistemleri, pedagojik tasarım ve grafik kullanıcı arayüzü gibi faktörlerle ilgili kötü seçimlerin korku hikayeleriyle doludur.

Değerlendirme Fonksiyonları

Amerika Birleşik Devletleri’nde zaman zaman, federal hükümetin Tarım Bakanlığı, genellikle bir besin piramidi biçiminde sunulan sağlıklı beslenme önerileri yayınlar. Bu diyet piramitlerinin son versiyonları, piramidin geniş tabanının bizi egzersiz yapmaya ve tam tahıllar, meyveler ve sebzelerden oluşan bol miktarda tüketmeye teşvik etmesi gerektiğini, piramidin dar zirvesinin ise bizi nispeten seyrek kırmızı et tüketimiyle sınırlaması gerektiğini öne sürüyor. 

Şekil 1’de gösterildiği gibi değerlendirme için benzer bir piramit metaforu öneriyoruz. Bu değerlendirme piramidinde temsil edilen altı tür değerlendirme işlevi vardır: (1) İnceleme, (2) İhtiyaç Değerlendirmesi, (3) Biçimlendirici Değerlendirme, (4) Etkililik Değerlendirme, (5) Etki Değerlendirmesi ve (6) Bakım Değerlendirmesi. Piramit, zaman, para ve kaynaklara yapılan en büyük yatırımların, özellikle biçimlendirici değerlendirme olmak üzere bu işlevlerin ilk üçüne girmesi gerektiğini işaret eder.

Bu ilk üç yön genellikle daha çok Etkililik ve Etkiye odaklanan ve başka pek az şeye odaklanan popüler değerlendirme modellerinden çıkarılır. Şekil 1’deki piramitten, etkili, etki ve bakım değerlendirmesinin daha küçük “porsiyonları” önerilmektedir çünkü bunlar sizin için “iyi” olsa da, bu tür değerlendirmelerden elde edilen yatırım getirisi temel işlevlerden daha düşüktür. 


Performans DEĞERLENDİRME kriterleri
Performans değerlendirme Nedir
PERFORMANS DEĞERLENDİRME yönetici görüşü örnekleri
Performans değerleme Yöntemleri
Performans yönetim sistemi örnekleri
Performans DEĞERLENDİRME nasıl yapılır
Performans DEĞERLENDİRME sistemi
PERFORMANS DEĞERLENDİRME FORMU


Bir değerlendirme stratejisi olarak Gözden Geçirmenin işlevi, açık ve dağıtılmış bir öğrenme ortamının ilk kavramsallaştırılması sırasında en önemlisidir. Gözden Geçirme işlevinin iki temel etkinliği, esnek öğrenmeyle ilgili yayınlanmış literatürü incelemek ve benzer öğrenme ortamlarını incelemektir.

Kısacası, geliştirmeyi planladığınız etkileşimli öğrenme ortamının türü hakkında halihazırda bilinenleri bulmak ve bu tür öğrenme ortamlarının tasarım sanatının son durumunu anlamak için Gözden Geçirme etkinlikleri gerçekleştirmelisiniz. İncelemeye katılmama, dikkat çekici şekilde benzer amaç ve tasarımlara sahip ürünlerin birden fazla satıcı tarafından pazarlandığı hemen hemen tüm büyük e-öğrenme fuarlarında görülebilir.

Bir değerlendirme stratejisi olarak İhtiyaç Değerlendirmesinin işlevi, önerilen öğrenme ortamının ele alacağı kritik ihtiyaçları belirlemektir. İhtiyaç, istenen performans seviyeleri ile mevcut performans seviyeleri arasındaki herhangi bir önemli boşluktur. İhtiyaçların çoğu, eksikliklerden (gerekli bilgi, beceri ve tutum eksikliği) veya tutarsızlıklardan (insanların yapabilecekleri ile normalde yaptıkları arasındaki farklardan) kaynaklanır.

Örneğin, teknoloji entegrasyonu ile ilgili olarak öğretmenler için mesleki gelişim fırsatlarını genişletme ihtiyacı olabilir, bu durumda açık ve dağıtılmış bir öğrenme ortamı uygun bir çözüm olabilir.

Alternatif olarak, genç yetişkinlerin sorumlu alkol tüketimine ilişkin eğitim programlarının çıktılarının kalitesini artırma ihtiyacı olabilir ve yine, bir e-öğrenme ortamının sağlanması böyle bir ihtiyacı karşılamanın en iyi yolu olabilir. İhtiyaç Değerlendirmesi sırasında gerçekleştirilen birincil faaliyetler görev analizi, iş analizi ve öğrenci analizidir.

Bir değerlendirme stratejisi olarak Biçimlendirici Değerlendirmenin işlevi, geliştirmenin çeşitli aşamalarında açık ve dağıtılmış bir öğrenme ortamı oluşturma, hata ayıklama ve geliştirme ile ilgili kararlara rehberlik etmek için gerekli bilgileri sağlamaktır. Biçimlendirici değerlendirme, ister geleneksel öğretim sistemleri tasarımı (ISD) isterse hızlı prototipleme modeli uygulansın, öğretim tasarımı ve geliştirme sürecini yönlendirmelidir. Biçimlendirici Değerlendirme sırasında gerçekleştirilen başlıca faaliyetlerden ikisi, uzman incelemesi ve kullanılabilirlik testini içerir.

Bir değerlendirme stratejisi olarak Etkililik Değerlendirmesinin işlevi, açık ve dağıtılmış bir öğrenme ortamının, uygulanmasının hemen veya kısa vadeli bağlamında hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını belirlemektir. Sonuçlar değerlendirilirken aynı titizlikle bir programın uygulanmasının değerlendirilmesi esastır. Birincil Etkinlik Değerlendirme faaliyetlerinden bazıları saha testleri, gözlemler, farklı paydaşlarla görüşmeler ve performans değerlendirmesini içerir.

Etki Değerlendirmesinin bir değerlendirme stratejisi olarak işlevi, açık ve dağıtılmış bir öğrenme ortamı bağlamında öğrenilen bilgi, beceri ve tutumların (veya daha geniş anlamda “sonuçların”) amaçlanan kullanım bağlamına aktarılıp aktarılmadığını belirlemektir, örneğin, işyerine veya ileri eğitime. Kaçınılmaz olarak, yatırım getirisi çalışmaları da dahil olmak üzere pratik etki değerlendirmeleri, sonuçlardan kararlara kadar önemli derecede çıkarımlar yapılmasını gerektirir.

Birincil Etki Değerlendirme faaliyetlerinden bazıları, deneysel yöntemlerin yanı sıra belge analizi, görüşmeler ve gözlemleri içerir. İkincisi çoğu durumda oldukça pahalıdır, diğerlerinde pratik değildir ve kaçınılmaz olarak birden fazla yoruma tabi olan sonuçlar verir.

Bir değerlendirme stratejisi olarak Bakım Değerlendirmesinin işlevi, zaman içinde açık ve dağıtılmış bir öğrenme ortamının devam eden uygulanabilirliğini incelemektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir