DRM Teknolojisi – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

DRM Teknolojisi – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

16 Haziran 2022 DRM koruması kaldırma Android DRM koruması Kaldırma Apple Drm nasıl kaldırılır Drm sıfırlama Nedir 0
Lojistik Sağlayıcıları

Mobil Multimedya için DRM Teknolojisi

Mobil multimedya, birçok mobil operatör ve mobil servis sağlayıcısı tarafından mobil e-ticarette (m-ticaret) gelecek vaat eden bir hizmet ve uygulama olarak, yakın gelecekte yüksek hızlı mobil ağların yükselişe geçmesinin beklendiği bir dönemde tanıtılmıştır. Bununla birlikte, şu anda, sınırlı bant genişliği ve kaynaklara sahip nispeten düşük kaliteli mobil cihazlar tarafından erişilen mobil multimedya hala emekleme aşamasındadır.

Tipik bir örnek, pazarı mevcut mobil teknolojilerle test etmek için 2000 yılında düşük kaliteli bir multimedya hizmeti başlatan Hong Kong’daki Orange’dır. 2.5G mobil ağın fiziksel kısıtlamaları nedeniyle, sesli yayın, ağın güncel olarak sunabileceği en iyi hizmettir.

Ancak, yakın gelecekte, gelişmiş mobil ağlar ve teknolojiler kullanıma sunulduğunda, mobil multimedya hizmetlerinin kalitesine daha yüksek talepler getirilecektir. Bu tür hizmetler, örneğin video konferans, müzik videosu, isteğe bağlı video vb. gibi hem sesli hem de video verilerini destekler. Hak yönetimi daha ciddi bir ilgiyi hak ediyor çünkü dağıtılmış multimedya içeriğinin fikri mülkiyeti bir şirketin fiziksel varlıkları kadar değerlidir.

Mobil multimedya hizmetleri pazarlanabilir hale geldiğinde ve işin önemli bir parçası olduğunda bu daha da önemli hale gelecektir. Dijital haklar yönetimi (DRM) sisteminin amacı, dijital varlıkların (filmler, şarkılar) sahiplerinin ürünlerini/hizmetlerini/içeriklerini elektronik olarak kontrollü bir şekilde dağıtmalarını sağlamaktır.

DRM teknolojisi, izleme başına ödeme, indirme başına ödeme, oyun başına ödeme vb. gibi çeşitli çevrimiçi ödeme planlarını mümkün kılar. Bu nedenle, mobil servis sağlayıcılar, son kullanıcıların ürünlerini kullanımlarını ve ürünlerine erişimlerini kontrol edebilmekte ve DRM teknolojisi ile bu yetenekten büyük kazançlar elde etmeyi beklemektedir.

Başarılı bir DRM sistemi hem ticari hem de teknik konuları ele almalıdır, ancak bu bölüm, bu kitabın doğası gereği sadece teknik taraftaki sorunları ele almakta ve sunmaktadır. Mobil multimedya için mobil DRM’nin bazı kritik sorunlarını sunuyoruz. Mevcut 2.5G mobil teknolojisi ile acil DRM ihtiyaçlarını karşılamak için bir mobil DRM çerçevesi önerisi sunulmaktadır. Bu bölüm, mobil multimedya için mobil DRM’nin gelecekteki yönleri sunularak sonlandırılır.

İnternet Ticareti

İnternet alanında, Vidius Incorporated, günlük 450.000 ila 580.000 arası korumasız uzun metrajlı film indirmesinin İnternet üzerinden aktarıldığını tahmin ediyor. Dağıtılmış multimedyanın korunması, yaratıcılar, dağıtımcılar, telif hakkı sahipleri, yayıncılar ve hükümetler için artan bir endişe kaynağı olmuştur. DRM, bu soruna arzu edilen çözümlerden biri olarak kabul edilir ve İnternet üzerinden dağıtılan medya içeriklerini koruyabilir.

Birkaç uluslararası standart kuruluş, örneğin dijital müzik ve video gibi çeşitli dağıtılmış çoklu ortamlar için DRM çözümleri geliştirmektedir. Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) ve 200 müzik ve teknoloji şirketi tarafından desteklenen Güvenli Dijital Müzik Girişimi’nin (SDMI), İnternet üzerinden müzik dağıtımı için güvenli bir ortam sağlaması önerildi.

Hareketli Görüntü Uzmanları Grubu (MPEG) tarafından geliştirilen bir başka standart, dijital multimedya içeriğini dağıtmaya adanmış MPEG-21 olarak bilinir. MPEG-21, Fikri Mülkiyet Yönetimi ve Koruması (IPMP) için birlikte çalışabilir bir çerçeve tanımlar.


DRM koruması kaldırma Android
Drm nasıl kaldırılır
DRM-free
DRM koruması Kaldırma Apple
Drm sıfırlama Nedir
Drm tıp
Drm Nedir
Drm sıfırlama E-Tab 5


IPMP, MPEG-4 gibi diğer MPEG standartlarıyla birlikte çalışabilir. Bu nedenle, mülkiyet koruması gelecekte MPEG video standartlarının çoğuna da uygulanacaktır. Ayrıca, özellikle kablolu İnternet işi için ticari DRM sistemleri bulunmaktadır. Bunlara Microsoft’tan Windows Media Rights Manager ve InterTrust Technologies’den MetaTrust dahildir.

Yukarıdaki DRM standartları ve sistemleri, kriptografik tabanlı ve filigran tabanlı DRM çözümleri olmak üzere iki gruba ayrılabilir. Kriptografik sistemler, yalnızca geçerli anahtar sahiplerinin şifrelenmiş verilere, doğrulanmış göndericilerden aldıktan sonra erişmesine izin verir. Bununla birlikte, bu tür verilerin şifresi bir kez çözüldüğünde, çoğaltılmasını veya yeniden iletilmesini izlemek imkansızdır.

Bu nedenle kriptografi yalnızca veri aktarımı sırasında koruma sağlar. Dijital damgalama teknolojisi, kriptografik süreci tamamlıyor ve telif hakkı sahipliğini koruyor gibi görünüyor. Dijital filigranlar görünür olabilir, ancak tercihen verilere kalıcı olarak gömülü olan ve herhangi bir şifre çözme işleminden sonra verilerin içinde bulunan görünmez kimlik kodlarıdır.

Dijital hakları etkin ve verimli bir şekilde yönetmek için birçok ticari DRM çözümü, lisans yönetimi modellerini kullanır. Bir lisans yönetim modeli, erişim ve kontrol haklarını koruyan bir dijital lisanstan oluşur. İlgili hakların uygulanması DRM uygulamaları, bu dijital lisanslara dayalı olarak kullanım haklarını belirler.

Mobil Ticaret

Mobil multimedya hizmeti için mevcut 2.5G mobil teknolojileri, İnternet ticaret hizmeti için kullanılanlardan temel olarak farklıdır ve mobil multimedya hizmetinin karmaşıklığına birçok sınırlama ve kısıtlama getirir. Bu, İnternet ticareti için mevcut DRM sistemlerinin neden doğrudan mobil ortam üzerinden DRM’ye uygulanamayacağını açıklar. En önemli teknik ve fiziksel engellerden bazıları şu şekilde özetlenebilir:

  • 1. Lisans yönetimi: Bir mobil cihaz genellikle lisans belgelerini ve hakları korunan içerikleri işlemek ve işlemek için hem bellek hem de işlem gücü açısından sınırlı kaynaklara sahiptir.
  • 2. Sınırlı depolama ve işlem gücü: Mobil cihazın sınırlı kaynakları nedeniyle, hakları korunan içeriklerin mobil cihaza indirilmesi ve orada oynatılması mümkün değildir.
  • 3. Hakların eklenmesi: Gelişmiş bir tüketici kimliği, depolama sınırlaması nedeniyle tüketicinin cihazında tutulamaz ve başka bir tarafça sağlanmalı veya hakların eklenmesi için yüklenmelidir.
  • 4. Hak uygulama: Cihaz yoğun hesaplama yeteneğine sahip olmadığı için mobil cihazda aktif bir hak uygulaması gerçekleştirilemez.
  • 5. Ödeme: Mobil cihazlar, elektronik ödemenin şifreleme ve şifre çözme işlemi için gereken ayrıntılı hesaplamaları destekleyemez ve mobil ağlar, kişisel ve kredi kartı bilgilerinin açığa çıkmasını önlemek için yeterince güvenli olmayabilir.

MOBİL MULTİMEDYA İÇİN DRM’NİN KRİTİK SORUNLARI

Mobil multimedya için DRM, dağıtılmış multimedya içeriğiyle hakların belirlenmesini ve ilişkilendirilmesini, hakların uygulanması için içeriğe kontrollerin yerleştirilmesini, erişim kontrollerinin etkinleştirilmesini ve izinlerin kullanımını ve ödemesini izlemeyi içerir.

Genel bir mobil hizmet için gerekli yetenekler şunları içerir:

1. haklar belirtimi ve haklar etiketi yönetimi;
2. hak yetkilendirmesi;
3. içerik koruması, hakların uygulanması ve güvenilir oluşturma;
4. hakların takibi; ve
5. bir güvenlik ve ticaret altyapısı.

İçerik paketleme, dağıtım ve kullanım sırasında ilgili taraflar arasında ödeme, sipariş verme, müşteri sorgulama vb. ticari işlemler gerçekleşebilir. Tüm bu işlemlerde yönetim hakları gereklidir.

Mobil multimedyada DRM işlemlerini desteklemek için, bir DRM sisteminin hak ekleme ve hak uygulama işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Ayrıca, lisans belgelerinin yönetiminde de bir lisans yönetim mekanizmasına ihtiyaç vardır. Mobil multimedya için bir DRM çözümü belirtilen özelliklere sahip olmalıdır.

Mobil multimedya için başarılı bir DRM sistemi ortaya çıkmadan önce çözülmesi gereken birçok teknik sorun ve sorun var. Bazı mevcut sorunlar ve sorunlar listelenmiştir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir