Faydalar ve Sınırlamalar – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptıarma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

Faydalar ve Sınırlamalar – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptıarma Ücretleri

19 Ocak 2022 Fayda fonksiyonu formülü Fayda Maksimizasyonu soruları fayda-maliyet analizi ders notları Fayda-maliyet analizi nedir 0
Bilgisayar Tabanlı Sistemler

Değerlendirme

E-öğrenme değerlendirmesi hakkında birçok farklı yön bulduk. Şirketlerin Kirkpatrick ve Phillips ve Stone’un değerlendirme düzeylerini nasıl kullandığını açıklayarak başlıyoruz: tepki, öğrenme, davranış değişiklikleri, sonuçlar ve yatırım getirisi.

Beklendiği gibi, hemen hemen tüm şirketler seviye 1 – tepki veya öğrenci memnuniyetini değerlendirir. Çoğu, her e-öğrenme kursundan sonra bir anket kullanarak bir anket yapar. Sadece A şirketinde kurslar geliştirilirken yapılır. İki şirket bunu çevrimiçi yaptıklarını söyledi. C şirketinde anket aynı zamanda öğrenci ve demografi hakkında bilgi almak için de kullanılmaktadır. Öneri ve memnuniyet oranları gibi hem niteliksel hem de grafiksel bilgiler sağlar.

Bir sonraki seviye, öğrenme değerlendirmesidir. Yedi firma yapıyor, ikisi yapmıyor. İlginç olan şu ki, H firması 2. seviyeyi değerlendiriyor ve 1. seviyeyi değerlendirmiyor.

Öğrenme değerlendirmesi genellikle testler ve değerlendirmeler yoluyla yapılır. Her e-öğrenme kursu, tasarlandığında bu tür bir değerlendirmenin ön izlemesini yapabilir. B Şirketi, grubun bilgisini kontrol etmek ve eğitimi özelleştirmek için ön değerlendirmeler yapar. İnsanların doğrudan kendileriyle ve işyerinde yaptıkları işle ilgili faaliyetler gerçekleştirdiği kurslar tasarlamaya çalışır.

Davranış değişiklikleriyle ilgili olarak (seviye 3), sadece iki şirketin (E ve G) bu seviyeyi değerlendirdiklerini bildirdiğini belirtmiştik. Sadece E firması bunu nasıl yaptıklarını açıklamıştır. Uygulama düzeyi olarak adlandırılır ve işyerinde gerçekleştiği için değerlendirmeyi yapmak her yöneticinin sorumluluğundadır. Bunun için çoğunlukla vaka çalışmaları kullanıyorlar.

Örneğimizde, dört şirket de e-öğrenme sonuçlarını değerlendirmektedir (seviye 4). Bazıları (C ve H) bu tür bir değerlendirmeye sahiptir ve bir önceki seviyenin değerlendirmesine sahip değildir. Sonuçları değerlendirmek için C şirketi, işyerindeki uygulama hakkında geri bildirim almak için yöneticilerle görüşür. Belirli iş sonuçlarına odaklanır. E şirketi için bu seviyenin değerlendirilmesi daha zordur ve yaptıkları şey, net etkileri olan bazı vakaların gösterimini raporda göstermektir. H şirketinde, e-öğrenmenin sonuçları uygunluk denetiminin sonuçlarıdır.

Yatırım getirisi, beklendiği gibi, en az değerlendirilen düzeydir. Sadece iki şirket – C ve E – bunu yapıyor. Bunun bir nedeninin, e-öğrenme kurslarının çoğunun uyumla ilgili olması ve bunun bir zorunluluk olduğuna inanıyoruz. Şirketler, operasyonlarını sürdürmek için bunu yapmak zorundadır ve uyum konusunda eğitim almanın en iyi yolu e-öğrenmedir.

Birçok şirket, F şirketinin bildirdiği gibi, maliyete bakarak yüz yüze eğitimle karşılaştırma yapıyor. Bu karşılaştırmanın sadece maliyet karşılaştırması için değil, aynı zamanda zaman ve erişilebilirlik karşılaştırması için de gerçekten önemli olduğunu düşünüyoruz.


Fayda maksimizasyonu formülü
Fayda maksimizasyonu örneği
Fayda fonksiyonu formülü
Marjinal fayda Nedir
Fayda Maksimizasyonu soruları
fayda-maliyet analizi ders notları
Toplam fayda Nedir
Fayda-maliyet analizi nedir


Faydalar ve Sınırlamalar

Görüştüğümüz kişilere e-öğrenmenin şirketleri için başlıca faydalarının neler olduğunu sorduk. Hiç şüphe yok ki finans en önemli unsurdur. Ancak aynı zamanda öğrenmeye erişimde eşitlik ve daha hızlı öğrenme veya zaman ve seyahat tasarrufu (yüz yüze kıyasla) avantajı da şirketler tarafından sıklıkla dile getirilen faydalardır.

Örneğin H şirketinde, e-leaming ile belirli bir kursun süresini altı haftadan yaklaşık iki haftaya indirdiler. D Şirketi, şirketlerin e-öğrenme ürününü kullanarak elde edebilecekleri faydaları açık bir şekilde anlatan basılı bir broşüre sahiptir: erişilebilirlik, otomatik kayıt tutma, kolayca güncellenebilir, ilgi çekici ve sezgisel.

Öte yandan, görüşülen kişiler, şirketlerin e-öğrenmeye yüklediği sınırlamaların bir listesini yayınladılar. Teknoloji diğerleri arasında öne çıkıyor. Örneğin C şirketindeki zorluk, Öğrenme Yönetim Sistemini (LMS) yeni İK sistemiyle entegre etmektir. Ancak, e-öğrenici ve yöneticinin nasıl dahil edileceği, nasıl değerlendirileceği ve e-öğrenmenin yönetim sürecinde neden olduğu değişiklikler hakkında da endişeler var.

E-öğrenme için başka bir zorluk, insanların kursları tamamlaması gereken zamandır. Bu husus ön test görüşmesinde de ortaya çıkmıştır. Bu sadece şirketlerde çalışanların sorunu değildir. Bu bir toplum sorunudur. E şirketinin karşılaştığı bir zorluk, personelin e-öğrenmeyi değerlendirme süresinin kısa olmasıdır.

Gelecek Planları ve Arzuları

Son sorumuz şirketlerin önümüzdeki beş yıl için e-öğrenme planları hakkındaydı. Ayrıca geliştirmek istedikleri yönleri de sormuştuk. Bu cevapları incelediğimizde dağınık olduklarını görüyoruz, ancak somutlaştırılacak çok fikir ve yapılacak çok iş var. Birden fazla kişi tarafından verilen yönler şu sıradaydı: daha harmanlanmış bir öğrenme, daha etkileşimli bir e-öğrenme ve daha planlı ve/veya stratejik bir e-öğrenme. Bunlar e-öğrenme eğilimleridir.

Sonuçlar

Bu araştırmadan sonra nihayet Avustralya şirketlerinin e-öğrenme uygulamaları hakkında bazı sonuçlara vardık. Pek çok olumlu yönle karşılaşabiliriz, diğerleri geliştirilebilir. Şirketler, bir e-öğrenme değerlendirme sisteminin gelecekteki gelişimi için bize bazı fikirler verdi. Bu bölümde ana bulguları ve içgörülerimizi sunuyoruz.

E-öğrenmenin Avustralya’daki şirketler için hala yeni olduğunu görebiliyoruz, ancak binlerce kişinin halihazırda yararlandığı birçok kurs var. Şirketlerde ve eğitim kurumlarında takdire şayan bir şekilde büyüyen geri dönüşü olmayan bir eğilimdir. Sadece çalışan eğitimi için değil şirket dışında da e-öğrenmeyi kullanan firmalara rastladık. Araştırmamızda, e-öğrenme uygulamaları arasında, örneğin altyapı şirketlerinin sahip olduğu bazı farklılıklara işaret edebiliriz.

Bu küçük farklılıklara rağmen, şirketlerin e-öğrenme için ortak bir odak noktası vardır: uyum eğitimi. E-öğrenmenin Avustralya şirketlerinin uyumlu olmasına yardımcı olduğu bir gerçektir ve bu onlar için çok önemlidir.

Öte yandan, e-öğrenmenin çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve çok daha stratejik olabileceğini düşünüyoruz. Tüm şirketlerin organizasyon stratejileri çok net ama e-öğrenme hakkında konuştuğumuzda, stratejik bir yaklaşımdan yoksun görünüyor.

E-öğrenme, daha ayrıntılı bir şeyden çok bir “kitlesel eğitim”dir. Maliyet düşürme konusundaki aşırı endişe, insanlar arasında zayıf etkileşimler ve çok az hareket ile standartlaştırılmış bir tasarımı etkiler. Ancak, görüşülen kişilerin uygulamalarını iyileştirme isteklerini görebildiğimiz için bunun önümüzdeki birkaç yıl içinde değişeceğini düşünüyoruz.

E-öğrenme değerlendirmesi söz konusu olduğunda, şu anda araştırdığımız uygulamalara dayalı olarak bazı yönergeler sunuyoruz. Çalışmamız, Kirkpatrick’in değerlendirme eğitim modelinin tamamen Avustralya şirketleri tarafından kullanılmadığını ortaya koymaktadır. Seviye fikrinin bugün şirketler için yeterli olmadığını düşünüyoruz, ancak modelinin bazı yönleri hala kullanışlıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir