Gizlilik ve İnternet Teknolojisi – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Gizlilik ve İnternet Teknolojisi – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

8 Kasım 2022 İnternet kullanıcılarının kaçınması gereken durumlar İnternete gizlilik ve güvenlik İnternetin gelişmesiyle ortaya çıkan kişisel gizlilik ve özgürlük nasıl bir Gelişim göstermektedir 0
Karmaşık Etkileşimler  – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

Gizlilik ve İnternet Teknolojisi

İnternet teknolojisi tarafından kişisel bilgilerin toplanması ve bu bilgilerin kötüye kullanılma olasılığı ile ilgili endişeler, insanların İnternet kullanımlarını sınırlamalarının ve hatta e-ticaretin başarısını sınırlamalarının birincil nedenidir.

Kişisel bilgileri toplayan ve/veya yayan teknolojinin çeşitli kullanımları arasında şirket ve devlet veri tabanları, e-posta, kablosuz iletişim, tıklama akışı izleme, donanım ve yazılım filigranları ve biyometrik cihazlar yer alır.

Kişisel bilgi gizliliğine yönelik temel zorluk, kullanıcının rızası olmadan İnternet’teki kullanıcı davranışının gizlice izlenmesi ve toplanan bilgilerin kullanıcıya mali ve kişisel zarar verecek şekilde olası kötüye kullanılmasıdır. Teknolojinin doğası gereği küresel olmasına ve dünyadaki toplumlar için zorluklar ve sorunlar ortaya koymasına rağmen, odak noktamız öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İnternet kullanımıdır.

KİŞİSEL BİLGİLER VE İNTERNET KULLANIMI

Yürütülen 1998 tarihli bir anketin sonuçları, insanların genel olarak Web’den kaçınmasının en önemli nedeni olarak sıralanan kişisel bilgilerin korunmasıyla ilgili endişelerin olduğunu ortaya koydu.

NFO Interactive tarafından yapılan bir anket, çevrimiçi tüketici kişisel bilgilerinin korunmasının, insanların çevrimiçi alışveriş yapmamayı seçmelerinin ana nedeni olduğunu buldu. Kimlik hırsızlığı gibi faaliyetler için kredi kartı verilerinin kötüye kullanılması büyük bir endişe kaynağıdır.

Bazı son olaylar bu endişeleri doğrulamaya hizmet ediyor. İtalyan Gizlilik Komiseri ücretsiz ISP hizmetini geçici olarak kapatmasını emretti çünkü hizmete hak kazanabilmek için kullanıcıların yaşlarını, sağlık durumlarını,  alışkanlıklarını ve siyasi, iş ve dini tercihlerini açıklamalarını gerektiriyordu. Infostrada, bilgilerin pazarlama amaçları için gerekli olduğunu söyledi.

Toysmart.com ve CraftShop.com gibi başarısız internet şirketleri, daha önce İnternet gizlilik monitörü ile tanışmış olmalarına rağmen, telefon numaraları, kredi kartı numaraları, ev adresleri ve alışveriş alışkanlıklarına ilişkin istatistikleri içerebilecek müşteri verilerini ya sattılar ya da satmaya çalıştılar. Truste’ın müşteri bilgilerinin gizliliğini korumaya yönelik kriterleri.

Satışın gerekçesi, alacaklıları yatıştırmaktı. Vergi Mükellefi ve Tüketici Hakları Vakfı, CIA direktörünün ve ABD Başsavcısının Sosyal Güvenlik numaralarını ve ev adreslerini İnternetten 26 dolara satın aldı.

GİZLİLİK NEDİR?

Bilgi çağında mahremiyet üzerine yaptığı mükemmel çalışmasında, mahremiyet tanımını “bireylerin, grupların veya kurumların kendilerine ait bilgilerin ne zaman, nasıl ve ne ölçüde başkalarına iletileceğini kendileri belirleme iddiası” olarak benimsemiştir.

Westin/Cate’in tanımı ilginçtir çünkü internet bağlamında mahremiyetin tartışılmasında esneklik sağlar. Pek çok insan kişisel bilgilerini elektronik olarak ifşa etme konusunda endişelenirken, diğer insanlar kişisel bilgilerini ücretsiz gönderim ve kuponlar gibi kişisel faydalar için takas ederek bunları vermeye daha istekli görünmektedir.

Kişiselleştirilmiş hizmet ana faydadır. Bir Web sitesi, kullanıcının zevklerini ve satın alma alışkanlıklarını saklayarak ve geri çağırarak, alışveriş yapan kişinin zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlayabilir.

ISS’ler, kullanıcıların çevrimiçi davranışlarını özel yazılımlar aracılığıyla pazarlama amaçlarıyla takip etmeye uygun olmaları koşuluyla, Web kullanıcılarının İnternet’e daha ucuza erişmesine izin vermeye isteklidir. Casus yazılım, kullanıcılar programları indirdiğinde kendini bilgisayarlara yükler ve ardından kullanıcının yaptığı her tıklamayı izler.

Hükümet düzenleyicileri ve icra yetkilileri, İnternet’teki kişisel bilgi gizliliğine yönelik bir dizi teknolojik zorluğu göz önünde bulundurmak zorundadır.


Gizlilik
İnternete gizlilik ve güvenlik
İnternetin gelişmesiyle ortaya çıkan kişisel gizlilik ve özgürlük nasıl bir Gelişim göstermektedir
İnternet ile ilgili Makaleler
İnternet kullanıcılarının kaçınması gereken durumlar
İnternet Güvenliği makale
Yasaklı Sitelere Giriş


Kurumsal ve Devlet Veritabanları

Şirketler ve hükümetler tarafından müşteriler ve vatandaşlar hakkında kişisel bilgi toplama uygulaması iyi bilinmektedir. Şirket Web siteleri, doğrudan posta işlemleri, müşteri hizmetleri, perakende mağazaları ve saha satışları tarafından toplanan verileri analiz etmeye adanmış yazılım mevcuttur.

Web analizi ve pazarlama yazılımı, Web şirketlerinin büyük veritabanlarında depolanan müşteriler hakkında veri almasına ve bu müşterilere, gerçek veya tahmin edilen, geçmiş satın alma davranışlarına dayalı olarak mal sunmalarını sağlar. Ayrıca e-posta kullanan bireylere hedefli pazarlama yapılmasına da olanak tanır.

Hükümetler, doğum, ölüm, evlilik, boşanma, mülk satışları, işletme ruhsatları, yasal işlemler ve sürücü kayıtlarının resmi kayıtlarından rutin olarak kişisel bilgiler toplar. Bu bilgileri içeren veritabanlarının çoğu çevrimiçi oluyor.

MGM Mirage’ın çevrimiçi kumar işine, bir bahisçinin konumunun İnternet haritalama yazılımı kullanılarak belirlendiği ve kişisel ayrıntıların altı harici veritabanına göre kontrol edildiği çevrimiçi tarama programları yardımcı olur.

Finansal hizmetler sektörünün kuralsızlaştırılması, bankaların, sigorta şirketlerinin ve yatırım şirketlerinin tüketicilere çeşitli finansal ürünler sunmak için birlikte çalışmaya başlamasını mümkün kıldı. Deregülasyondan önce ayrı tutulan kişisel finansal bilgiler artık bir araya getirilebilir.

Aslında, müşteri verilerini çıkarma yeteneği, büyük finansal holdinglerin yaratılmasının arkasındaki itici güçlerden biridir. Müşterilere bilgi profillerine göre hizmetler sunulabilir. Equifax ve Trans Union gibi büyük kredi büroları, geleneksel olarak bir kişinin kredi değerliliği hakkında bilgi kaynağı da olmuştur.

Veritabanları kişinin yaşı, adresi ve mesleği gibi bilgileri içerir. Kredi büroları kişisel bilgileri perakendecilere ve diğer işletmelere satmaya da başladı.

Kişisel finansal bilgiler gibi, tıbbi bilgiler de çoğu insan için çok özel bir konudur. Bu gerçeğe rağmen, devlet ve kurumsal veri tabanlarında çok sayıda kişisel tıbbi veri de bulunmaktadır.

Federal hükümet, yüz milyonlarca Medicare talebinin elektronik dosyalarını tutar. Ve her eyalet, doğum, ölüm, bağışıklama ve bulaşıcı hastalık kayıtları da dahil olmak üzere sakinleri hakkında tıbbi veriler de toplar.

Ancak çoğu eyalet çok daha ileri gider. Her hastaneden taburcu edilen elektronik kayıtların otuz yedi yetki belgesi koleksiyonu. Otuz dokuzu yeni teşhis edilen her kanser vakasının kaydını tutuyor. Bu veritabanlarının çoğu, onları isteyen ve bunları okumak ve işlemek için gereken veritabanı yazılımını çalıştırabilen herhangi bir halk üyesi tarafından da kullanılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir