İtici Güçleri – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

İtici Güçleri – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

23 Mart 2022 Cfc gazları nelerdir Kloroflorokarbon gazı nerelerde bulunur Kloroflorokarbon nedir 0
KARAR MAKİNELERİ – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

İtici Güçleri

CFC’ler, uzun ömürlü yıkıcı kimyasallarla eş anlamlı hale geldi. Bugün birçok insan için CFC’ler, sanayileşmenin tetiklediği dünya çapında bir felaket potansiyelini ifade ediyor. Ancak bu algıya sonradan görmenin de faydası ile ulaşılmıştır. Bu bölümde, CFC’lerin tarihçesi ve uygulamaları açıklanmakta ve kısaca analiz edilmektedir.

Zararlı icatlar için olumsuz bir Nobel ödülü olsaydı, Thomas Midgley onu almaya aday olurdu. Midgley, hem CFC’ler hem de benzin için kurşun katkı maddeleri üzerinde çarpıcı çevresel etkileri olan iki kimyasal uygulama icat etti.

Ancak, CFC’lerin piyasaya sürülmesi ne çevre suçlularının işi ne de bilgisizliğin sonucuydu. CFC’ler 1930 civarında yangın güvenliğini artırmak ve buzdolapları ve soğutma ekipmanlarındaki tehlikeli maddeleri azaltmak için geliştirildi.

Daha sonra, onlarca yıllık CFC üretimi ve tüketimi, büyük miktarlarda CFC’nin atmosfere salınmasına neden oldu. 1985 yılında stratosferik ozon deliği keşfedildikten sonra, uluslararası toplum CFC’leri çevreye daha az zarar veren alternatiflerle değiştirmeyi kabul etti. Ancak alternatifler, güvenlik veya enerji verimliliği açısından her zaman CFC’lerle eşleşmedi.

Bu bölüm, güvenlik, sağlık, enerji verimliliği ve doğal sistemlerin korunması gibi sürdürülebilir kalkınmaya ilişkin açıklamaların tümünün CFC’lerin geliştirilmesi, yayılması ve ikame edilmesinde nasıl bir rol oynadığını göstermektedir. Felaketler ve bilimsel keşifler, CFC’lerle ilgili olarak sürdürülebilir kalkınmanın ifade edilmesinin önemini bazen çarpıcı biçimde değiştirmiştir. Diğer değişiklikler daha yavaş gerçekleşti.

‘Mucize’ soğutucu akışkanlar

Birçok gıda ürünü yok oluyor. Bu sadece tüketici için bir sıkıntı değil, aynı zamanda kaynak israfı ve halk sağlığı için bir tehlike olarak da değerlendirilebilir. (Kısmen) bozulan gıdaların tüketilmesi gıda zehirlenmesine yol açabilir ve başka hastalıkları tetikleyebilir. Gıdaları korumaya yönelik önlemler olmadan, tüketiciler yalnızca mevsimlik taze yerel veya bölgesel gıdaları güvenle yiyebilirler; ne yazık ki, dünyanın birçok yerinde bu, kolayca oldukça zayıf bir diyete ve yetersiz beslenmeye yol açabilir. Yetersiz beslenmenin üstesinden gelmek, gıda koruma teknolojilerinin geliştirilmesinde ana itici güç olmuştur.

Kurutma, tuzlama veya pastörizasyon gibi çoğu gıda koruma yöntemi tadı ve kaliteyi etkiler. Buna karşılık, sıcaklıkların düşürülmesi gıdanın bozulmasını önemli ölçüde yavaşlatır ve kalite ve tat üzerinde sınırlı etkileri vardır. Ayrıca, soğutma teknikleri, gıdaların uzun mesafelere taşınmasını sağlayarak balık, süt, et ve meyve gibi çabuk bozulan gıdaların pazarını büyük ölçüde genişlettiği ve gıdaların mevsim dışında tüketilmesine olanak sağladığı için ekonomik açıdan önemlidir.

19. yüzyıla kadar evlerde, restoranlarda ve hastanelerde bozulabilir gıdaları taze tutmak için sadece sınırlı seçenekler vardı. Yeraltı mahzenleri, mutfaklardan daha sabit bir sıcaklığa (12-15°C) sahipti, ancak sıcaklıklar, et ve sütü gerçekten taze tutmak için yeterince düşük değildi.


Cfc gazları nelerdir
CFC
Kloroflorokarbon gazları nelerdir
Hcfc Nedir
Kloroflorokarbon nedir
Kloroflorokarbon gazı nerelerde bulunur
Kloroflorokarbon zararlı mı
Cfc ne demek Instagram


Daha düşük sıcaklıklara ulaşmak için buz kullanılabilir. Birçok şehirde insanlar, 10°C’nin altındaki sıcaklıklarda buz kutularında saklanan doğal buzu satın alabiliyorlardı. Ancak, buzun düzenli olarak yenilenmesi gerekiyordu. 1930’lara kadar ABD’de birçok şehrin sokaklarında buz satıcıları görülebilirdi.

1834 yılında Jacob Perkins ilk buzdolabını yaptı. 1880’den sonra çeşitli firmalar endüstriyel ve evsel kullanım için buzdolapları üretmeye başladılar. Buzdolapları daha sonra bir soğutucunun buharlaşmasıyla soğutulan yalıtımlı bir dolaptı. Kapalı bir çevrimde, soğutucu gaz, dolabın dışındaki bir sıvıya tekrar sıkıştırılır ve burada ısı açığa çıkar.

1882’de Dunedin, soğutulmuş eti Yeni Zelanda’dan Londra’ya başarıyla taşıyan ilk gemiydi. Uzun mesafeli et taşımacılığı, ana pazarlardan oldukça uzak olan bölgelerde et üretiminin büyümesine büyük ölçüde katkıda bulundu.

1930’dan önce buzdolapları soğutucu olarak amonyak (NH3), metil klorür (CH3Cl), kükürt dioksit (SO2), propan (C3H8) veya bütan (C4H10) kullanıyordu. Bunlar zehirli, yanıcı ve/veya aşındırıcıydı (ve bu nedenle ekipmana zarar verebilir).

Bir dizi ciddi kazadan sonra Frigidaire, General Motors ve DuPont ortaklaşa bir alternatif geliştirmeye karar verdiler. Bu ortak projenin doğrudan nedeni, 15 Mayıs 1929’da Cleveland’daki bir hastanede meydana gelen büyük bir kazaydı. Hastanenin metil klorür soğutma sistemindeki bir sızıntı, 128 kişinin öldüğü bir patlamaya ve yangına neden oldu.

CFC’ler ilk olarak 1928’de Thomas Midgley tarafından sentezlendi. Toksik değillerdi, yanıcı değildiler ve soğutma için doğru termodinamik özelliklere sahiptiler. Cleveland felaketinden sonra, geliştirme ciddiye alındı. İlk CFC içeren buzdolapları Aralık 1930’da üretildi.

CFC geliştirme sürecine dahil olmayan buzdolabı üreticileri, CFC’leri piyasadan uzak tutmaya çalıştılar. Thomas Midgley, CFC’ler üzerindeki çalışmaları nedeniyle 1937’de Perkins Madalyası, 1941’de Priestley Madalyası ve 1942’de William Gibbs Madalyası ile American Chemical tarafından ödüllendirildi. 1944’te Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçildi ve Amerikan Kimya Derneği’nin başkanı olarak görev yaptı. Ancak kurşun emisyonlarının ve CFC’lerin etkileri bilinmeye başladıktan sonra, bir tarihçi 2001’de Midgley’nin ‘atmosfer üzerinde herhangi bir etkiden daha fazla etkiye sahip olduğunu’ iddia etti. 

CFC Kullanımı

CFC’ler çok başarılı soğutuculardı. 1935’te 8 milyon ABD buzdolabı CFC-12 içeriyordu. Toksik olmaması, aşındırıcı olmaması ve yanıcı olmaması, CFC’lerin yakında diğer uygulamalar için kullanılacağı anlamına geliyordu (Hounshell ve Smith 1988). 1932’de CFC-11 içeren ilk klima satıldı. ABD kamu binalarında halk sağlığı nedenleriyle CFC-11 klimaları zorunluydu.

İklimlendirme sistemlerinin geliştirilmesi, mimarların artık yüksek yaz sıcaklıkları tarafından kısıtlanmadığı ve yeni bina stillerini keşfetmelerini sağladığı anlamına geliyordu. Örneğin camla kaplı ofis binaları, yalnızca klimalar kuruluysa yaşanabilir hale gelir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra klimalar otomobillerde de popüler oldu. CFC’lerin yanıcı olmaması bu uygulamada önemli bir avantajdı.

Sprey tenekeleri

1926’da Norveçli mühendis Erik Rotheim, boya püskürtmek için tasarlanmış ilk aerosol sprey kutusunu üretti. Avantajı, çok ince dağılmış boya sisinin kaliteli bir kaplama tabakası oluşturmasıydı. Ancak, itici gaz dimetil eter son derece yanıcıydı. Rotheim uluslararası patent koruması aldı,2 ancak sprey kutuları yaygın olarak kullanılmadı. Ancak buluşu unutulmadı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, ABD ordusu Pasifik’te askeri çatışmalardan ziyade sıtma gibi bulaşıcı hastalıklardan daha fazla asker kaybetti. Böcek öldürücüleri dağıtmak için etkili bir yol geliştirmekle görevlendirilen kimyager Lyle Goodloe ve entomolog William Sullivan, sprey kutularında itici gaz olarak CFC’leri tanıttı. CFC’ler böcek ilacını etkilemedi ve alev alamadı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, CFC içeren sprey kutuları da evlere satıldı. Bununla birlikte, nakliye ve depolama sırasında teneke kutuların itici gazlarının çoğunu kaybedebileceği ve valf kolayca tıkanabileceği için kötü bir üne sahip oldular. 1949’da Robert H. Abplanalp, hafif bir sprey kutusu valfi için patent başvurusunda bulundu.3 1953’te Abplanalp’in Precision Valve Corporation, eski versiyonlardan çok daha ucuz olan plastik valfleri piyasaya sürdü.

15 yılda 300 farklı ürün sprey kutularında teslim edildi. ABD sprey kutusu satışları 1947’de 5 milyondan, 1953’te 88 milyona ve 1973’te 2,9 milyara yükseldi. Abplanalp’in icadı onu bir multi-milyoner yaptı. CFC’ler, inert, yanıcı olmayan, aşındırıcı olmayan ve yüksek kaynama noktasına sahip oldukları için sprey kutusu iticileri olarak idealdir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir