Teknoloji Önlemleri – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

Teknoloji Önlemleri – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

23 Mart 2022 Bağımlılığı önlemek için yapılması gerekenler Teknoloji bağımlılığı nasıl tedavi Edilir Teknoloji bağımlılığı Nedir 0
BİT Çağında Dijital Okuryazarlık  – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

Plastik Köpük

CFC’ler inert, toksik olmayan ve yanıcı olmayan olduklarından, polimer köpüklerin üflenmesi için de tercih edilen maddelerdi. Bu şekilde, üretim kazaları riski olmadan iyi köpükler üretilebilir. Polimer köpükler ilk olarak II. Dünya Savaşı sırasında uçaklar ve buzdolapları için yalıtım malzemeleri olarak üretildi.

Daha sonra polimer köpükler mobilyada, şiltelerde (%20), ambalajlarda (%20) ve binalarda yalıtım malzemesi olarak (%60) da kullanılmış ve çeşitli avantajlar sağlanmıştır; örneğin, mobilya ve yataklar daha hijyenikti ve at kılı gibi önceki malzemelere göre daha az alerjiye neden oldu, ambalajların ağırlığı azaltıldı ve binalar daha enerji verimli oldu.

Elektrik ve Elektronik Ürünler

Kimyasal olarak inert olmalarının yanı sıra, CFC’ler iyi elektrik yalıtkanlarıdır, bu nedenle 1961’den itibaren yüksek voltajlı elektrik transformatörlerinde yalıtkan olarak kullanılmaya başlandılar.

Elektronik endüstrisinde CFC’ler, üretimden sonra baskılı devre kartlarının temizlenmesi için temizlik maddesi olarak kullanılmıştır. Baskılı devre kartlarının lehimlenmesi reçine fluksları kullanılarak yapıldı ve reçine artıklarını yıkamak için tercih edilen ajan CFC-113 oldu. Mikroelektroniğin büyümesiyle, bu CFC uygulaması da buna göre büyüdü.

CFC Üretimi

CFC’ler, klorlu hidrokarbonların hidrojen florür ile reaksiyonu ile üretildi. CFC-11 ve CFC-12 aynı reaktörde aynı anda yapıldı ve damıtma ile ayrıldı. Ana yan ürün hidroklorik asitti ve bu, kül suyu ile döküldü veya nötrleştirildi. ABD’de CFC-11 ve CFC-12 başlangıçta yalnızca kimya devi DuPont tarafından üretildi.

İlk CFC patentleri 1950 civarında sona erdikten sonra, diğer rakipler pazara girdi. DuPont ayrıca Avrupa, Japonya ve Latin Amerika’da CFC üretirken, ICI Avrupa’daki ana CFC üreticisiydi. Esas olarak mikro elektroniklerin temizlenmesi için kullanılan CFC-113, iki aşamalı bir işlemle üretildiğinden üretilmesi daha zor olduğu için daha pahalıydı. ABD’de yalnızca DuPont ve Allied Chemical CFC-113’ü üretti.

1974’te ABD’deki toplam CFC satışı yaklaşık 340 milyon kg ve toplam değeri yaklaşık 500 milyon ABD dolarıydı. Dünya üretimi yaklaşık 858 milyon kg olarak gerçekleşti. Ana kategorilerde CFC tüketiminin dökümünü sunmaktadır.

CFC üretimini veya tüketimini azaltmaya yönelik her türlü harekete karşı güçlü argümanlar vardı. 1974’te ABD’de tüm CFC içeren ürünlerin satışları yaklaşık 6,7 milyar ABD dolarına ulaştı. Ve ABD Ticaret Bakanlığı’na göre, yaklaşık 1,5 milyon ABD işi, doğrudan veya dolaylı olarak CFC’lere bağımlıydı.

Ozon tabakasının korunması

Stratosfer hakkında farkındalık

Güneş ışığı, dalga boyları 320 nm’nin altında olan ultraviyole (UV) radyasyon başta olmak üzere çeşitli zararlı radyasyon formları içerir. 280 nm’nin altındaki dalga boylarına sahip UV radyasyonu, atmosferdeki oksijen tarafından parçalanır. Temel problemler UV-B radyasyonu (280 ve 320 nm arasındaki dalga boyları) ile ortaya çıkar. Bu radyasyonun çoğu stratosferik ozon tarafından parçalanmasına rağmen, dalga boyları 310 ile 320 nm arasında olan radyasyon için yıkım tamamlanmamıştır.

Stratosferin alt katmanlarında4, yaklaşık 15 km yükseklikte, nispeten büyük ozon konsantrasyonları meydana gelir. Bu ozon, zararlı UV-B radyasyonu için ana filtredir. Bununla birlikte, stratosferdeki ozon dünya çapında eşit olarak dağılmamıştır, genel olarak ekvatorda kutuplara göre daha incedir. Ozon tabakasının kalınlığı Dobson birimleri (DU) ile ölçülür.


Bağımlılığı önlemek için yapılması gerekenler
Teknolojinin zararlarını önlemek için neler YAPMALIYIZ
Türkiye siber güvenlik önlemleri
Teknoloji bağımlılığı Nedir
Teknoloji Bağımlılığı Testi
Teknoloji bağımlılığı proje örnekleri
Siber güvenlik önlemleri nelerdir
Teknoloji bağımlılığı nasıl tedavi Edilir


Ozon tabakası ancak 1920’lerde G.M.B. Dobson onu ölçmeye başladı. Ozon ölçümlerinin ve uluslararası ozon konferanslarının arkasındaki itici güç oldu. Stratosferik ozonun dinamikleri, ilk olarak ozonun sürekli olarak yaratılmasını ve yok edilmesini açıklayan sözde Chapman reaksiyonları tarafından tanımlanmıştır. Ancak 1960’larda Chapman tepkilerinin daha karmaşık bir gerçekliğin basitleştirilmesi olduğu ortaya çıktı.

1960’larda, ozon tabakası, daha yüksek irtifalarda uçacak ve bu nedenle doğrudan stratosfere NOx egzoz gazları yayacak süpersonik nakliye sivil uçakları geliştirme planlarının bir sonucu olarak ABD’de bir kamu sorunu haline geldi.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden bir bilim adamı olan Harold Johnston, NOx’in ozon tabakasını etkileyebileceğini öne sürdü ve muhtemelen ABD Kongresi’nin bu uçakları geliştirmek için bir sübvansiyon planını reddetmesinin nedeni buydu. İnsan faaliyetlerinin stratosfer üzerindeki etkileri hakkındaki kamuoyu tartışmaları benzersizdi, kirliliğin geniş kapsamlı sonuçları hakkında daha önce hiç bu kadar farkındalık olmamıştı.

CFC’ler Tehlikeli Midir?

1960’larda, İngiliz kimyager James Lovelock (daha sonra Gaia teorisini formüle etti), atmosferdeki gaz izlerini tespit etmek için ekipman geliştirdi. Kalıcı kirleticilerin izlerini tespit etmek için küresel hava akışlarını haritalamayı amaçladı. Lovelock, bu izleri izleyerek, endüstriyel alanlardan kaynaklanan hava akışları ile Kuzey Kutbu’ndan kaynaklanan hava akışlarını ayırt edebildi. 1970 yılında Lovelock, Kuzey Atlantik bölgesindeki hava akımlarını ölçmek için CFC’leri kullandı.

Irvine, California Üniversitesi’nden Profesör F. Sherwood Rowland, 1972’de Lovelock’un bulgularını fark etti. Rowland, atmosferdeki CFC miktarının şimdiye kadar üretilmiş CFC miktarıyla hemen hemen aynı olduğunu tahmin etti. Bu maddelerin atmosferik ayrışmasını incelemek için bir doktora öğrencisi olan Mario Molina’yı görevlendirdi.

1974’te Molina, CFC’lerin yalnızca daha yüksek dozlarda UV-B’ye maruz kaldıkları stratosfere ulaştıklarında atmosferde ayrıştıklarına dair endişe verici bir sonuca yol açan teorik bir analiz yaptı. CFC ayrışması, ozon moleküllerinin ayrışması için katalizör görevi gören klor radikalleri üretir. Azalan ozon seviyeleri, daha yüksek dozlarda UV-B’nin Dünya yüzeyine ulaştığı anlamına gelir.

Sonuçlar çarpıcıydı ve dünya çapında ilgi gördü (Clyne 1974). Zemin seviyesinde daha fazla UV-B, cilt kanseri vakalarının sayısında artışa neden olacaktır. Genel bir kural olarak, %1 ozon tabakasının incelmesinin cilt kanseri insidansında %2’lik bir artış yarattığı tahmin edilmektedir.

1974’te, 1985’e kadar ozon tabakasının %10 incelmesine ilişkin ilk tahmin yayınlandı. Daha sonra bu rakamlar sahada çalışan meslektaşlarımız tarafından desteklendi. Ancak sonraki yıllarda, hesaplamalar biraz daha düşük rakamlar gösterme eğilimindeydi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir