Kohortun Tanıtımı ve Niteliği – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

Kohortun Tanıtımı ve Niteliği – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

10 Mart 2022 Kohort araştırma örnekleri Kohort araştırma özellikleri Vaka kontrol kohort farkı 0
Klasik Bulanık Değerlendirme

SAPCA’nın Geniş, Çoklu Kampüs, Çoklu Kohort Bağlamlarında Kullanımından Doğan İlkeler

Kursun ve Kohortun Tanıtımı ve Niteliği

SAPCA’nın üç yıllık bir süre boyunca Mimarlık öğrencileriyle başarılı bir şekilde kullanılması ve devam eden gelişiminin ardından, 2007 yılında çok daha büyük, çok kampüslü bir öğrenci grubuyla denendi. Amaç, aracın sağlamlığını ve uyarlanabilirliğini belirlemek ve devam ettirmekti. 

Bir İşletme ve Hukuk fakültesi bünyesindeki bir İş İletişimi dersi, öğrenci grubunun artan boyutu ve çeşitliliği nedeniyle kağıt tabanlı SAPA bireyselleştirme sisteminin zorunlu olarak terk edilmesinin ardından, ders düzenleyicisinin bilgisayarlı bir SAPA aracı istemesi nedeniyle seçilmiştir.

Deneme grubu, birinci (754 öğrenci) ve iki (1.081 öğrenci) yarıyıllarda kayıtlı toplam 1.835 öğrenciden oluşmaktadır. Kayıtlar dağıtıldı – Victoria eyaletindeki üç farklı kampüste, Avustralya içinde ve dışında kampüs dışı modda ve Asya’daki iki ortak kampüste. Grubun yaklaşık %70’i, çoğunlukla daha geniş Asya ve alt kıtadan gelen İngilizce konuşamayan arka plan (NESB) ‘Uluslararası öğrencilerden’ oluşuyordu. Herhangi bir zamanda, en fazla on dört farklı eğitmen, kursun öğretiminde doğrudan yer aldı.

Takım çalışması ödevi, final notlarının yüzde 30’u değerinde sözlü ve yazılı bir rapor görevinden oluşuyordu. Öğrenciler, kendi seçtikleri dört kişilik takımlarda çalıştı ve iki dönem boyunca takım atamasını tamamlayan toplam 443 öğrenci takımı. Üniversitenin katı karşılaştırmalı değerlendirme politikası nedeniyle, tüm öğrencilerin karşılaştırılabilir öğretme/öğrenme deneyimlerinden ve aynı değerlendirme görevlerinden geçmesi gerekiyordu. Bu nedenle ek bir zorluk, SAPCA’nın tüm kayıtlı öğrenciler için tüm eğitmenler tarafından aynı şekilde tanıtılması ve kullanılması ihtiyacıydı.

SAPCA Dokümantasyonunun Hazırlanması

SAPCA’yı bu yeni ve karmaşık bağlama dahil etmek, aracın yeterince sağlam olduğunu gösterdi ve başarılı uygulama için bir dizi ek ilke ortaya çıkardı. Teknolojiden ziyade öğrenci kitlesine odaklanan net SAPCA belgelerinin dikkatli bir şekilde oluşturulmasına ihtiyaç olduğu bulundu.

Bu deneme için, ön kursa genel bakış materyalleri, tüm öğrencilerin stratejik ve planlama ihtiyaçlarını ve kampüs dışı ve yarı zamanlı öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli tanıtım bilgisi ile takım atama görevleriyle bağlantılı olarak SAPCA’nın kullanımı için kısa bir gerekçe içeriyordu. 

Bir eğitmen tarafından hatasız veri girişini ve SAPCA veritabanında ekip sitelerinin elektronik olarak oluşturulmasını kolaylaştırmak için, yeni oluşturulan ekiplerin sınıf numaralarını, benzersiz ekip adlarını, ekip üyelerinin adlarını, öğrenci kimlik numaralarını kaydetmeleri için bir ekip kayıt proforması tasarlandı. ve çevrimiçi kullanıcı adları. Ardından, öğrencilerin SAPCA kaydına ve puanlarının sunulmasına rehberlik etmek için takip edilmesi kolay talimatları içeren net ve kapsamlı bir belge oluşturuldu.


Kohort araştırma özellikleri
Vaka kontrol kohort farkı
Kohort araştırma örnekleri
Araştırma tipleri
Kohort araştırma nedir
Kohort araştırma makale örneği
Kesitsel araştırma nedir
Retrospektif kohort Nedir


Bu belge hayati bir rol oynadı ve SAPCA için ikna edici ve motive edici bir gerekçe ve yardımcı başlıklar ve alt başlıklar, nokta noktaları, kontrol listeleri ve Yardım iletişim bilgilerini sunan eksiksiz ancak aşırı olmayan bilgiler gerektiriyordu. Kurs düzenleyicisi daha sonra başka bir belge daha hazırladı – talimatların özünü içeren bir hatırlatma e-postası, eksiksiz belgelere çapraz referans verildi ve çevrimiçi SAPCA sistemine bir İnternet bağlantısı eklendi.

Devam eden öğrenci erişimi için tüm belgeler kurs çalışma portalı web sitesine yüklendi. Takım kaydına ve ilk SAPCA derecelendirme dönemine hazırlık olarak çevrimiçi bir tartışma alanı oluşturuldu. Çevrimiçi bir sık ​​sorulan sorular (SSS) alanı sağlanmamıştı, ancak sonradan bu ekleme, kurs düzenleyicisinin bireysel öğrencilerin yaşadığı daha öngörülebilir sorunları gidermek için harcadığı zamanı azaltabilirdi.

Bir SAPCA çevrimiçi veritabanı oluşturuldu ve öğrenci adları, üniversite kimlik numarası ve üniversite e-posta öneki ile dolduruldu, çünkü bunlar daha büyük üniversite veritabanında kolayca bulunabiliyordu. Bu, toplayıcının daha sonra öğrenci ekibi ayrıntılarını girmesi için hazırdı.

Takım Atama ve Takım Oluşumunun Niteliği

Ekip görevlerinin dikkatli bir şekilde planlanması ve tanıtılması önemlidir. İş İletişimi kursundaki öğrenciler, ekip çalışmasının potansiyel faydalarının farkına varılarak ekip deneyimine hazırlandılar ve olumlu bir ekip çalışması deneyimini kolaylaştıracak özel stratejiler ve becerilerle donatıldılar.

Herhangi bir öğrencinin bu hazırlıktan dışlanma olasılığını en aza indirmek için çok kanallı bir yaklaşım kullanıldı. Derslerde ve okuma materyallerinde destekleyici içerik yer aldı, etkili ekip atama sonuçlarına yardımcı olan ekip üyesi davranışları eğitimler sırasında tartışıldı ve öğrencilerin ekiplerini oluşturmalarına yardımcı olmak için bir hızlı toplantı çalışması yapıldı.

Devamsız ve kampüs dışı öğrencilerin birbirlerini bulmaları ve ekipler oluşturmaları için çevrimiçi toplantı alanları oluşturuldu. Takım oluşumundan sonra psikolojik bir özdeşleşme ve sahiplenme duygusu yaratmak için, öğrencilere yüz yüze veya e-toplantılarda tamamladıkları, eğlenceli ve başarılı ilk işbirlikçi deneyimleri üretmek için tasarlanmış basit takım görevleri belirlendi. Ekipler, bir ekip adı seçmek ve konuyu bildirmek, belirli ekip rollerini tahsis etmek ve kurs toplayıcı için ekip proformalarını tamamlamak için işbirliği yaptı.

SAPCA ve Eğitim Personelinin Tanıtılması

Kurs düzenleyicisi ne kadar kararlı olursa olsun, büyük gruplarla öğrencileri SAPCA deneyimine teşvik etmek, motive etmek ve teşvik etmekle görevlendirilen sınıf eğitmenleridir. Bu nedenle, tüm eğitmenlerin SAPCA’nın pedagojik bir araç olarak kullanımı ve öğrenci değerlendirmesinin bireyselleştirilmesi konusunda hem kararlı hem de işbirlikçi olmasını sağlamak hayati önem taşımaktadır.

Denememizde, eğitmenler, öğrencileri nasıl motive edecekleri ve kayıt olmalarına ve SAPCA derecelendirmeleri yapmaya başlamalarına nasıl yardımcı olacakları konusunda tam olarak bilgilendirildi. En çok, bir takım atama durumunda, özellikle daha önce öğrencileri bazı ‘kendi’ sınıf takımlarında deneyimledikleri zaman, ‘adil’ öğrenci değerlendirmesi amacıyla öğrenci sonuçlarının bireyselleştirilmesi kavramını benimsediler, hayal kırıklığı yaratan katkılarda büyük sıkıntı yaşadılar. görevleri zamanında tamamlayamayan, ekip toplantılarına katılamayan veya iletişimde kalamayan ekip arkadaşları tarafındadır.

Diğer eğitmenler, öğrencilerin kendi ekip sorunlarını çözmelerinin ekip atama deneyiminin bir parçası olduğuna ve SAPCA açıklamalarının, gösterimlerinin ve kayıtlarının diğer sınıf etkinliklerinden basitçe zaman çaldığına inanarak daha fazla iknaya ihtiyaç duyuyorlardı.

Hiçbir eğitmen öğrencilerine SAPCA girişlerini göndermeleri gerektiğini iletmeyi reddetmezken, zamanla bazı eğitmenlerin öğrencilerini diğer eğitmenlerden daha fazla teşvik ettiği ortaya çıktı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, denemede, daha hevesli eğitmenlerin, öğrencileri katılmaya teşvik etmede, daha az kararlı ve daha az işbirlikçi eğitmenlerden daha fazla başarı elde ettiğine dair kanıtlar vardı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir