Mobil Ticaret Teknolojisi – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

Mobil Ticaret Teknolojisi – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

4 Ekim 2022 E-ticaret Nasıl Başlanır? E-ticaret ne Satabilirim 0
Döngüsel Ekonomik İlkeler

Mobil Ticaret Teknolojisi

World Wide Web’in tanıtılmasıyla birlikte elektronik ticaret, geleneksel ticarette devrim yarattı ve satışları ve mal ve bilgi alışverişini artırdı.

Son zamanlarda kablosuz ve mobil ağların ortaya çıkması, elektronik ticaretin yeni bir uygulama ve araştırma konusu olan mobil ticarete kabul edilmesini mümkün kılmıştır. 

Mobil ticaret tarafından sağlanan hizmetlerle tüketiciler, cep telefonlarındaki veya PDA’larındaki mikro tarayıcıları bilet satın almak, yemek sipariş etmek, yerel otel odalarını bulmak ve rezerve etmek, hatta hareket halindeyken sözleşmeler yazmak için kullanabilirler.

Sadece birkaç yıl içinde, mobil ticaret, ticari işlemlerde en sıcak yeni trend haline gelmek için birdenbire ortaya çıktı. NTT DoCoMo’nun i-modu, mobil ticaretin açık ara en başarılı örneğidir. Şubat 1999’da tanıtılan i-mode, dünya çapında 36 milyondan fazla aboneyi kendine çekti.

i-mode ile cep telefonu kullanıcıları 62.000’den fazla internet sitesine ve e-posta, online alışveriş ve bankacılık, bilet rezervasyonu ve telefonlarına indirebilecekleri kişiselleştirilmiş zil melodileri gibi özel hizmetlere kolaylıkla erişebilmektedir.

i-mode ağ yapısı, yalnızca i-mode ve i-mode uyumlu içeriklere İnternet üzerinden erişim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ek güvenlik için özel bir kiralık hat devresi üzerinden erişim sağlar. i-mode kullanıcıları, bağlantıda geçirilen süre yerine iletilen veri hacmine göre ücretlendirilir.

2001 baharında, NTT DoCoMo, 384Kbps veya daha yüksek hızları destekleyebilen geniş bantlı CDMA’ya (W-CDMA) dayalı yeni nesil mobil sistemini tanıttı ve kullanıcıların videoları ve diğer bant genişliği yoğun içerikleri, yüksek özellikleriyle indirmelerine izin verdi. 

Bir mobil ticaret sistemi çok karmaşıktır çünkü çok çeşitli disiplinleri ve teknolojileri içerir. Genel olarak, bir mobil ticaret sistemi altı bileşene ayrılabilir: (1) mobil ticaret uygulamaları, (2) mobil istasyonlar, (3 mobil ara katman yazılımı, (4) kablosuz ağlar, (5) kablolu ağlar ve (6) ana bilgisayarlar) .

Bu bileşenlerin birlikte nasıl çalıştığını açıklamak için aşağıdaki anahat, bir mobil kullanıcı tarafından gönderilen bir istek tarafından başlatılan tipik bir prosedürün kısa bir tanımını verir:

1. Mobil ticaret uygulamaları: Bir içerik sağlayıcı, iki program grubu sağlayarak bir uygulamayı uygular: bir mikro tarayıcıdaki kullanıcı arabirimi gibi istemci tarafı programlar ve veritabanı erişimleri ve güncelleme gibi sunucu tarafı programları.
2. Mobil istasyonlar: Mobil istasyonlar, kullanıcı arayüzlerini arayüzler üzerinde isteklerini belirten son kullanıcılara sunar. Mobil istasyonlar daha sonra kullanıcı isteklerini diğer bileşenlere iletir ve daha sonra arayüzleri kullanarak işleme sonuçlarını görüntüler.
3. Mobil ara katman yazılımı: Mobil ara katman yazılımının temel amacı, İnternet içeriklerini çok çeşitli işletim sistemlerini, biçimlendirme dillerini, mikro tarayıcıları ve protokolleri destekleyen mobil istasyonlara sorunsuz ve şeffaf bir şekilde eşlemektir. Çoğu mobil ara katman yazılımı, işlemler için bir düzeyde güvenlik sağlamak amacıyla iletişimi de şifreler.
4. Kablosuz ağlar: Mobil ticaret, esas olarak kablosuz ağların mevcudiyeti nedeniyle mümkündür. Kullanıcı istekleri, en yakın kablosuz erişim noktasına (kablosuz yerel ağ ortamında) veya bir baz istasyonuna (hücresel ağ ortamında) iletilir.
5. Kablolu ağlar: Bu bileşen, bir mobil ticaret sistemi için isteğe bağlıdır. Ancak, çoğu bilgisayar (sunucu) genellikle İnternet gibi kablolu ağlarda bulunur, bu nedenle kullanıcı istekleri kablolu ağlar tarafından sağlanan taşıma ve/veya güvenlik mekanizmaları kullanılarak bu sunuculara yönlendirilir.
6. Ana bilgisayarlar: Bu bileşen, üç tür yazılım içeren elektronik ticarette kullanılana benzer. Bu bileşende genellikle kullanıcı istekleri dikkate alınır.

Yukarıdaki prosedürü daha iyi göstermek için, bir mobil ticaret sistemindeki bileşenler tarafından bir kullanıcı talebinin nasıl işlendiğini gösteren bir akış şemasını göstermektedir.


e-ticaret nasıl yapılır
E-ticaret Nedir, Nasıl Yapılır
e-ticaret siteleri
E-ticaret ne Satabilirim
E-ticaret için Gerekenler
E-ticaret nedir ekşi
E-ticaret Nasıl Başlanır
e-ticaret nedir faydaları


MOBİL TİCARET SİSTEMLERİ

Bir mobil ticaret sistemindeki her bir bileşen başlı başına bir araştırma alanı olacak kadar büyük olduğundan, bu makalede sadece özellikle mobil ticaretle ilgili bileşenlerde yer alan unsurlar açıklanmaktadır. Mobil ticaret sistemleri ile ilgili araştırmalar bulunabilir.

Mobil Ticaret Uygulamaları

Elektronik ticaret uygulamaları zaten çok yaygın; mobil ticaret uygulamaları sadece bunları kapsamakla kalmaz, yenilerini de içerir. Örneğin, mobil envanter takibi ve sevkiyatı gibi elektronik ticaret için uygun olmayan bazı görevler mobil ticaret için mümkündür. Her birinin ayrıntılarıyla birlikte başlıca mobil ticaret uygulamalarından bazılarını listeler.

Mobil İstasyonlar

Bir mobil istasyon veya kişisel dijital yardımcı (PDA) veya Web özellikli cep telefonu gibi bir mobil el cihazı, bilgisayarların, telefon/faksların, e-postaların ve kişisel bilgi yöneticilerinin (PIM’ler) birçok özelliğini kapsayabilir. ), takvimler ve adres defterleri ve ağ özellikleri gibidir.

Bir mobil istasyon, sınırlı ağ bant genişliği, sınırlı ekran/gövde boyutu ve mobilite özellikleri nedeniyle bir PC veya dizüstü bilgisayardan farklıdır. Sınırlı ağ bant genişliği, çoğu multimedyanın bir mikro tarayıcıda görüntülenmesini engellerken, sınırlı ekran/gövde boyutu, günümüzün mobil istasyonlarını bir ekran kalemi veya klavye sürümüyle sınırlar.

Bazı önemli mobil istasyon özelliklerini listeler, ancak bazı bilgiler ticari nedenlerle gizli olarak sınıflandırıldığından bazı tablo girişleri eksik olabilir.

Mobil Ara Yazılım

Ara yazılım terimi, işletim sistemi ile ağlar aracılığıyla etkileşime giren dağıtılmış uygulamalar arasındaki yazılım katmanını ifade eder. Bir ara katman yazılımı katmanının birincil görevi, uygulamaları açık protokol işleme ayrık belleklerden, veri çoğaltmadan, ağ hatalarından ve paralellikten yalıtarak temeldeki ağ ortamının karmaşıklığını gizlemektir.

Mobil ara katman yazılımı, mobil istasyonlardan gelen istekleri bir ana bilgisayara çevirir ve ana bilgisayardan mobil istasyona içeriği uyarlar. Eurotechnology’de NTT-DoCoMo’nun i-modu (2000) hakkında Sıkça sorulan sorular başlıklı bir makaleye göre, dünyadaki kablosuz İnternet kullanıcılarının %60’ı i-modu, %39’u WAP ve %1’i Palm ara katman yazılımı kullanıyor. İki ana mobil ara katman yazılımı türü olan i-mode ve WAP’ı karşılaştırır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir