Kablosuz Ağlar – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

Kablosuz Ağlar – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

6 Ekim 2022 Kablosuz ağ cihazları nelerdir? Kablosuz ağ kurmak Kablosuz ağ wifi midir? 0

Kablosuz Ağlar

Ağ altyapısı, siber uzayda tüketiciler ve satıcılar için temel ses ve veri iletişim yeteneği sağlar. Elektronik ticaretten (EC) mobil ticarete (MC) evrilerek, İnternet gibi kablolu bir ağ altyapısının, son kullanıcılar için mobiliteyi destekleyen kablosuz ağlarla güçlendirilmesi gerekmektedir. Mobil ticaret açısından kablosuz ağlar, kablosuz yerel alan ağları (WLAN’lar) ve kablosuz hücresel ağlar olarak sınıflandırılabilir.

WLAN teknolojileri ofis ağları, ev ağları, kişisel alan ağları (PAN’ler) ve özel ağlar için uygundur. Yönlendirici veya anahtar görevi gören bir erişim noktasının (AP) kablolu bir ağın parçası olduğu tek atlamalı WLAN ortamında, mobil cihazlar radyo kanalları aracılığıyla doğrudan AP’ye bağlanır. Veri paketleri, AP tarafından bir ağ bağlantısının diğer ucuna iletilir.

AP’ler yoksa, mobil cihazlar kendi aralarında kablosuz bir ad hoc ağ oluşturabilir ve gerektiğinde veri paketleri alışverişinde bulunabilir veya ticari işlemler gerçekleştirebilir. Piyasada birçok WLAN ürünü mevcuttur. Genel olarak, Bluetooth teknolojisi çok sınırlı kapsama alanını ve verimi destekler.

Bu nedenle yalnızca kişisel alan ağlarındaki uygulamalar için uygundur. Dünyanın birçok yerinde, IEEE 802.11b (Wi-Fi) sistemi şu anda en popüler kablosuz ağdır ve ofislerde, evlerde ve havaalanları, alışveriş merkezleri ve restoranlar gibi kamusal alanlarda kullanılmaktadır. Ancak birçok uzman, çok daha yüksek iletim hızlarıyla 802.11g’nin yakın gelecekte 802.11b’nin yerini alacağını tahmin ediyor.

Hücresel sistem kullanıcıları, cep telefonları üzerinden mobil ticaret işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu senaryoda, bir cep telefonu doğrudan en yakın baz istasyonuna bağlanır ve burada iletişim bir radyo erişim ağı (RAN) ve diğer sabit ağlar aracılığıyla hizmet sitesine aktarılır.

Başlangıçta yalnızca ses iletişimi için tasarlanmış olan hücresel sistemler, mobil ticaret (veri) uygulamalarını barındırmak için analogdan dijitale ve devre anahtarlamalı ağlardan paket anahtarlamalı ağlara dönüşmektedir. Şu anda dünyadaki hücresel kablosuz ağların çoğu 2G veya 2.5G standartlarını takip ediyor.

Ancak, yakın gelecekte, hizmet kalitesi (QoS) özelliğine sahip 3G sistemlerinin kablosuz hücresel servislere hakim olacağına şüphe yoktur. 3G için iki ana standart, Ericsson tarafından önerilen Geniş Bant CDMA (WCDMA) ve Qualcomm tarafından önerilen CDMA2000’dir.


Kablosuz ağlar Nedir
Kablosuz Ağlar Ders Notları
Kablosuz ağ wifi midir
Kablolu ve kablosuz ağlar
Kablosuz ağ nasıl açılır
Kablolu ağ nedir
Kablosuz ağ kurma
Kablosuz ağ cihazları nelerdir


Ana Bilgisayarlar

Bir ana bilgisayar, mobil ticaret uygulamaları için tüm bilgileri işler, üretir ve saklar. Bu bileşen, bir elektronik ticaret sisteminde kullanılana benzer, çünkü ana bilgisayarlar genellikle hizmet ettikleri hedefler, tarayıcılar veya mikro tarayıcılar arasındaki farklılıkların farkında değildir.

Müvekkillerini yakalamak ve ona göre cevap vermekle sorumlu olan uygulama programlarıdır. Çerezler gibi bazı istemci tarafı programlar dışında, mobil ticaret uygulama programlarının çoğu bu bileşende bulunur. Genellikle bu bileşen üç ana öğe içerir: bir Web sunucusu, bir veritabanı sunucusu ve uygulama programları ve destek yazılımı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 50 milyon kablosuz telefon kullanıcısının, 2006 yılı boyunca bir noktada premium içerik ve fiziksel ürünler için ödeme yetkisi vermek için avuçiçi cihazlarını kullanacağı tahmin edilmektedir. Bu, öngörülen toplam nüfusun %17’sini ve tüm kablosuz kullanıcıların %26’sını temsil eder.

Mobil ticaret, elektronik ticareti her yerden ve her zaman tüketicilere ulaştırmanın etkili ve kullanışlı bir yoludur. Mobil ticaretten elde edilecek avantajların farkına varan birçok büyük firma, halihazırda sağladıkları elektronik ticarete ek olarak müşterilerine mobil ticaret seçenekleri sunmaya başlamıştır.

Ancak, mobil ağlar üzerinden güvenli ticari bilgi alışverişi ve güvenli elektronik finansal işlemler olmadan, ne hizmet sağlayıcılar ne de potansiyel müşteriler mobil ticaret sistemlerine güvenmeyecektir. Mobil güvenlik ve ödeme bu nedenle mobil ticaret için çok önemli konulardır.

Güvenlik sorunları, bir uçtan diğerine, yukarıdan aşağıya ağ protokol yığınına, makinelerden insanlara kadar tüm mobil ticaret sistemini kapsar. Örneğin, W AP’de güvenlik, Kablosuz Aktarım Katmanı Güvenliği (WTLS) protokolü (W AP 1.0’da) ve IETF standart Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) protokolü (W AP 2.0’da) aracılığıyla sağlanır.

Veri bütünlüğü, gizlilik ve kimlik doğrulama sağlarlar. “W AP Gap” olarak bilinen bir güvenlik sorunu, WAP ağ geçidinin bir güvenlik oturumuna dahil edilmesinden kaynaklanır. Yani, uç sistemler tarafından gönderilen şifreli mesajlar, mesajlar işlendiğinde geçici olarak WAP ağ geçidinde açık metin haline gelebilir. Çözümlerden biri, WAP ağ geçidini, ağır güvenlik mekanizmalarının uygulanabileceği kurumsal (sunucu) ağı içinde yerleşik hale getirmektir.

Bir IEEE 802.11 WLAN’da güvenlik, Kabloluya Eşdeğer Gizlilik (WEP) adı verilen bir veri bağlantısı düzeyi protokolü tarafından sağlanır. Etkinleştirildiğinde, her mobil ana bilgisayarın baz istasyonuyla paylaşılan bir gizli anahtarı vardır. WEP’te kullanılan şifreleme algoritması, RC4’e dayalı senkronize bir akış şifresidir.

Şifreli metin, düz metnin RC4 tarafından oluşturulan bir anahtar akışıyla XOR’lanmasıyla oluşturulur. Ancak, son zamanlarda yayınlanan literatür, bu yaklaşımı kırmak için yöntemler keşfetti. Bir sonraki sürüm olan 802.11i’nin daha iyi bir güvenliğe sahip olması bekleniyor.

Mobil ticaret sistemlerinde ödeme başka bir konudur. Güvenli Elektronik İşlem (SET) protokolünün İnternet üzerinden elektronik ticaret alanında küresel standart haline gelmesi muhtemel olsa da, bir WAP istemci cihazı normalde SET yazılımını kullanmak için yeterli işleme ve bellek kapasitesine sahip değildir.

SET protokolünü WAP istemcilerine uyarlamak için “ince” bir SET cüzdan yaklaşımı önerilmiştir. “İnce” SET cüzdan modeli altında, mevcut “şişman” SET cüzdanlarının işlevselliğinin çoğu cüzdan sunucusuna taşınır.

Bir SET ödemesini desteklemek için, yalnızca “ince” bir cüzdanla kurulan bir WAP istemcisi, diğer SET varlıklarıyla iletişim kuran bir cüzdan sunucusuna güvenli bir şekilde bağlanır. SET satın alma istekleri “ince” cüzdandan geldiğinde, cüzdan sunucusu istekleri yönlendirme ve dijital anahtarları ve sertifikaları yönetme sorumluluğunu üstlenir.

Ortaya çıkan kablosuz ve mobil ağlar, elektronik ticareti başka bir araştırma ve uygulama konusuna genişletti: mobil ticaret. Bir mobil ticaret sistemi bir dizi disiplini ve teknolojiyi içerir. Bu karmaşıklık düzeyi, bir mobil ticaret sistemini anlamayı ve oluşturmayı zorlu bir görev haline getirir. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir