Nesne Veritabanı Karşılaştırmaları – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

Nesne Veritabanı Karşılaştırmaları – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

21 Ekim 2022 Telefonda veri tabanı Veritabanı dilleri Veritabanı Nedir 0
Lojistik Sağlayıcıları

Nesne Veritabanı Karşılaştırmaları

Performans ölçüm araçlarına duyulan ihtiyaç, ilk Nesne Yönelimli Veritabanı Yönetim Sistemlerinin ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra ortaya çıktı ve hem tasarımcılar hem de kullanıcılar için önemli olduğunu kanıtladı. Performans değerlendirmesi, tasarımcılar için mimarinin öğelerini belirlemek ve daha genel olarak bir OODBMS’nin gerçek davranışına ilişkin hipotezleri doğrulamak veya çürütmek için yararlıdır.

Bu nedenle performans değerlendirmesi, iyi tasarlanmış ve verimli sistemlerin geliştirilmesi sürecinde önemli bir bileşendir. Kullanıcılar ayrıca bir OODBMS seçmeden önce farklı teknolojilerin verimliliğini karşılaştırmak veya bir sistemi ayarlamak için performans değerlendirmesini kullanabilirler.

Gerçek bir sistem üzerinde deney yaparak performans değerlendirmesine genellikle kıyaslama denir. Belirli bir ortamda performansını tahmin etmek için belirli bir OODBMS üzerinde bir dizi test yapmaktan oluşur.

Kıyaslamalar genellikle OODBMS’lerin global performansını karşılaştırmak için kullanılır, ancak belirli bir durumda bir sistemin veya diğerinin avantajlarını göstermek veya en uygun donanım konfigürasyonunu belirlemek için de kullanılabilirler. Tipik olarak, bir kıyaslama iki ana unsurdan oluşur: bir veritabanından oluşan bir iş yükü modeli ve bu veritabanına uygulanacak bir dizi okuma ve yazma işlemi ve bir dizi performans ölçümü.

Nesne Veritabanı Karşılaştırmaları Evrimi

İlişkisel VTYS alanında, İşlem Performansı İşleme Konseyi (TPC) standart kıyaslamalar yayınlar, bunların doğru uygulamalarını doğrular ve performans testi sonuçlarını düzenli olarak yayınlar. Buna karşılık, daha popüler olan OO1, HyperModel ve OO7 fiili standartlar olarak kabul edilebilse bile, OODBMS’ler için standart bir kıyaslama yoktur.

“Cattell Benchmark” olarak da adlandırılan OO1, bilgisayar destekli tasarım (CAD), bilgisayar destekli üretim (CAM) veya yazılım mühendisliği gibi mühendislik uygulamaları için uygun bir kıyaslama olmadığında doksanlı yılların başlarında geliştirildi. SE). OO1, uygulanması çok kolay olan basit bir kıyaslamadır. Bu aracın en büyük dezavantajı, iş yükü modelinin birçok nesne yönelimli uygulamada yaygın olan ayrıntılı geçişleri ölçmek için çok basit olmasıdır.

Tektronix Benchmark olarak da adlandırılan HyperModel Benchmark, OO1’den daha zengin bir iş yükü modeline sahiptir. Bu, mühendislik veritabanlarının performansını ölçmede onu potansiyel olarak OO1’den daha etkili kılar. Ancak, bu eklenen karmaşıklık, HyperModel’in uygulanmasını da zorlaştırır.

Daha eksiksiz bir kıyaslama önermek ve çeşitlendirilmiş bir veritabanında çalışan çeşitli işlemleri simüle etmek için OO1 ve HyperModel yapılarını yeniden kullanır. Ayrıca öncekilerden daha genel olacak ve bilinen bazı zayıflıklarını düzeltecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak, OO7’yi uygulamak HyperModel’den bile daha zordur.

OO1, HyperModel ve OO7, mühendislik uygulamalarına yönelik olsa da, genellikle genel amaçlı karşılaştırma ölçütleri olarak görülür. Ancak, nispeten basit veritabanlarına sahiptirler ve finansal, telekomünikasyon ve multimedya uygulamaları gibi diğer uygulama türleri için pek uygun değildirler.


Veritabanı Nedir
Veritabanı programları
Veri Tabanı Yönetim Sistemleri
Veri tabanı çeşitleri
Sql veritabanı Nedir
Telefonda veri tabanı Nedir
Veritabanı dilleri
Neden veritabanı kullanırız


Bu nedenle, istemci-sunucu mimarileri, nesne kümeleme, nesne-ilişkisel sistemler, aktif veri tabanları, iş akışı yönetimi, CAD uygulamaları veya nesne yönelimli bir bağlamda görünümlerin incelenmesi gibi belirli alanları incelemek için birçok kıyaslama geliştirilmiştir. Bu kıyaslamaların adil bir kısmı aşağı yukarı OO1, HyperModel veya OO7’ye dayanmaktadır.

Çok özel karşılaştırma ölçütlerine bir alternatif, OCB gibi genel ve ayarlanabilir ölçütlerde bulunur. OCB’nin esnekliği ve ölçeklenebilirliği, OCB’nin nesneye dayalı kıyaslamada fiili standartların davranışını simüle etmesine yardımcı olan kapsamlı bir parametre seti aracılığıyla elde edilir.

Ayrıca, OCB’nin jenerik modeli bir nesne-ilişkisel sistem içinde kolaylıkla uygulanabilir ve operasyonlarının çoğu böyle bir sistemle ilgilidir. Bu nedenle, birkaç uyarlama ile nesne-ilişkisel bağlamda da uygulanabilir.

Son olarak, OCB yakın zamanda iş yükünde dinamik bir bileşen sunan Dinamik Nesne Değerlendirme Çerçevesi (DOEF) olacak şekilde genişletildi. Erişim modellerindeki değişiklikler, bir sistemin veya dinamik kümeleme, önceden getirme ve ara belleğe alma gibi temel performans optimizasyon tekniklerinin verimliliğini belirlemede gerçekten önemli bir rol oynar.

Bununla birlikte, önceki tüm karşılaştırma ölçütleri, nesnelere her zaman aynı sırayla tekrar tekrar erişildiği statik erişim kalıpları üretti. Buna karşılık, DOEF, yapılandırılabilir değişiklik stillerini kullanarak erişim düzeni değişikliklerini simüle eder.

Kıyaslamadaki Sorunlar ve Dengeler

İyi bir kıyaslama belirlemek için dört ana kriter tanımlar: (1) uygunluk: en fazla sayıda potansiyel kullanıcıya hitap eden performansın yönleriyle ilgili olmalıdır; (2) taşınabilirlik: farklı OODBMS’lerin performanslarını test etmek için yeniden kullanılabilir olmalıdır; (3) basitlik: uygulanabilir olmalı ve çok fazla kaynak gerektirmemelidir; ve (4) ölçeklenebilirlik: küçük veya büyük bilgisayar sistemlerine veya yeni mimarilere uyarlanabilmelidir.

Gray’in kriterlerine göre mevcut ana kıyaslamaların özelliklerini özetler. Bu dört kriterin karşılıklı çatışma içinde olduğuna dikkat etmek önemlidir. Örneğin, ilgili bir iş yükünün boyutu ve karmaşıklığı, fizibilitesiyle ve muhtemelen taşınabilirlik gereksinimleriyle çelişebilir. Bu nedenle, verilen ihtiyaçlarla ilgili doğru uzlaşmayı bulmak gerekir.

OODBMS kıyaslamalarındaki fiili standartların tümü genel olmayı amaçlamaktadır. Ancak hepsi, mühendislik yazılımında kullanılan yapılardan esinlenen ve sonunda onları bu belirli sistemlerin çalışmasına uyarlayan veri tabanı şemalarını içerir. Bu kıyaslamaları başka bir alana uyarlamak biraz çalışma gerektirir ve belirli unsurları hesaba katan türetilmiş bir kıyaslama genellikle tasarlanmalıdır.

Bu nedenle, mühendislik dışındaki diğer alanlarda uygulandığında alaka düzeyi azalır. Bu soruna bir çözüm, belirli ihtiyaçları karşılamak için uyarlanabilecek genel bir kıyaslama seçmektir. Ancak, ödenmesi gereken bir bedel var. Genellik, kurulumu her zaman kolay olmayan çok sayıda parametrenin yardımıyla elde edilir.

Bu nedenle, belirli bir kıyaslama tasarlama çabası, genel bir kıyaslamanın parametreleştirme karmaşıklığı ile karşılaştırılmalıdır.
Ayrıca, yayınlanan kıyaslamalarda gerçekten hiç dikkate alınmamış olan ve bir kullanıcının bir OODBMS seçerken dikkate alması gereken, kıyaslamanın çok farklı, “niteliksel” bir yönü daha vardır.

Hepsi sistem işlevselliğinin en az ham performanslar kadar önemli olduğu konusunda ısrar ediyor. Bu nedenle, bu işlevlere ilişkin kriterler üzerinde çalışılmalıdır.

Son olarak, bilimsel olmayan bir konu var. Kıyaslama çabalarında ciddi yasal zorluklara dikkat çekti. Gerçekten de, OODBMS satıcıları bazen yayınlanan kıyaslama sonuçlarını görmek konusunda isteksizdir.

Bununla birlikte, ilgili kıyaslamaların tasarlanması önemli bir görev olmaya devam etmektedir ve araştırmacıların, yazılım tasarımcılarının veya kullanıcıların herhangi bir prototipin, sistemin veya uygulama tekniğinin belirli bir ortamda yeterliliğini değerlendirmesine yardımcı olmak için yapılmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir