Anlık Mesajlaşma  – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Anlık Mesajlaşma  – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

1 Ağustos 2022 ANLIK MESAJLAŞMA Anlık mesajlasma uygulamaları 0
Python Stilleri – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

Anlık Mesajlaşma 

Anında mesajlaşma (IM), milyonlarca insanın evde, işyerinde ve okulda oturum açmasıyla kısa sürede en popüler iletişim modlarından biri haline geldi. IM, çeşitli farklı cihaz türleri kullanan kişiler arasında uygun iletişim sağlayan İnternet protokolü (IP) tabanlı bir uygulamadır.

IM, aynı IM uygulamasını kullandıkları sürece, uzun mesafe ücreti ödemeden iki kişinin mesaj alışverişi yapmasına ve aynı anda konuşma yapmasına olanak tanır. Kurumsal kullanıcılar özel sistemler kullanırken, son kullanıcılar AOL Instant Messenger ve Yahoo! Aninda mesajlasma. IM ile kullanıcılar, diğer kullanıcıların çevrimiçi durumunu öğrenmenin yanı sıra aynı anda kısa metin mesajları alışverişi yapabilir. Bu, IM’nin temel özelliğidir.

IM en yeni ve en popüler “nere-senkronize” metin tabanlı sohbet teknolojisi olsa da, çok kullanıcılı etki alanları (MUD’ler) ve Internet Relay Chat (IRC) gibi diğer sohbet teknolojileri yaklaşık yirmi yıldır kullanılmaktadır.

Ancak IM teknolojisi, kendisini bu önceki sohbet teknolojilerinden çeşitli şekillerde ayırmaktadır. MUD’ler ve IRC teknolojisi, bir grup insanın odadaki herkes tarafından görülen mesajları yazmasına izin veren bir sohbet odası sağlarken, IM teknolojisi sadece iki kişinin mesaj alışverişinde bulunmasına izin verir.

IM kullanıcıları, mesajlaşma hizmetinde kendilerini temsil etmek için bir ekran adı benimser. Bu nedenle, birisiyle IM yoluyla iletişime geçmeden önce, ekran adını bilmesi gerekir. Çoğu IM programı, kullanıcıların e-posta adresi, ad veya ilgi alanına göre bir ekran adı aramasına da olanak tanır.

ANLIK MESAJLAMANIN TARİHÇESİ

İlk IM sistemi, ICQ (Seni Arıyorum), 1996 yılında Mirabilis tarafından geliştirildi. Milyonlarca insanın dünya çapındaki devasa bir ağa bağlı olduğunu, ancak birbirleriyle bağlantılı olmadığını fark ederek, kullanıcıların birbirlerini çevrimiçi olarak bulmalarını sağlayacak bir teknoloji yarattılar.

ICQ’yu Kasım 1996’da piyasaya sürdüler ve 6 ay içinde 850.000 ICQ kullanıcısı vardı. AOL, ICQ’yu 1998’de satın aldı, ancak ICQ ve AIM hala ayrı sistemler. Business Wire’ın (2004) yakın tarihli bir raporuna göre, dünya çapında 175 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olan ICQ, dünyanın önde gelen iletişim topluluklarından biridir.

ICQ’nun kitlesel çekiciliğini ve kullanımını gören AOL, Mayıs 1997’de AOL Instant Messenger (AIM) adlı ücretsiz bir IM yazılım uygulamasını piyasaya sürdü. 1998’den beri IM pazarı patladı: Yahoo kendi IM sürümünü, Yahoo Messenger’ı başlattı ve 1999, Microsoft’un MSN’si MSN Messenger’ı tanıttı.

IM’İN ÖZELLİKLERİ

Sohbet servisine kaydolduktan sonra, kullanıcı anlık mesaj göndermek ve almak için adresi olarak hizmet veren bir ekran adı alır. Kullanıcılar, IM kullanırken e-posta ve diğer uygulamaları kullanabilir. Sohbet kullanıcıları, sohbet etmek istedikleri kişi türlerini içeren kişisel profiller de oluşturabilir.

Web’de gezinirken, bir arkadaş oturum açtığında, IM, bilgisayar ekranının bir köşesinde açılan bir pencere aracılığıyla kullanıcıyı uyarır. Kullanılmadığında, kullanıcı bir mesaj göndermek isteyene kadar bu pencere gizli kalabilir. bir arkadaşınızdan veya iş arkadaşınızdan anlık mesaj geliyor.

Çoğu IM sistemi, kullanıcıların genellikle “arkadaş listesi” olarak bilinenleri kullanarak başkalarının çevrimiçi durumunu izlemesine olanak tanıyan farkındalık teknolojisi sağlar. Bu liste, kişilerle ilgili bilgileri görüntüler ve “arkadaş”, “iş arkadaşı”, “sınıf arkadaşı” veya “aile” gibi kullanıcı tanımlı kategorilere ayrılabilir.

Arkadaş listesinin ana işlevi, arkadaşların veya iş arkadaşlarının çevrimiçi olup olmadığını izlemektir. Bir arkadaşla oturum başlatmak için, kullanıcı “arkadaşın” ekran adına çift tıklar. Hizmet, alıcının bilgisayarına bir açılır pencere gönderme yetkisi verir veya vermez.


Anlık mesajlasma uygulamaları
ANLIK MESAJLAŞMA Türk Telekom
Anlık mesajlaşma Nedir
Selfy Anlık MESAJLASMA
anlik mesajlasma sinirsiz (akn li) data paketi 300gb
Türk Telekom sınırsız Whatsapp 2022
Türk Telekom sınırsız WhatsApp
Türk Telekom sınırsız WhatsApp faturalı


Bu tür “varlık farkındalığı” teknolojisi, IM programları arasında daha fazla seçenekle hala büyüyor ve gelişiyor. Örneğin, MSN Messenger, diğer kullanıcıların birinin çevrimiçi varlığını bilmesini sağlamak için çeşitli durum seçenekleri sunar. Seçenekler arasında Çevrimiçi, Çevrimdışı, Meşgul, Hemen Geri Dön, Dışarıda, Öğle Yemeğine Çık ve Telefonda yer alır.

“Engelleme” seçeneği, IM sistemlerinin bir başka ortak özelliğidir. Bu özellik sayesinde kullanıcı, listesinde kimlerin görüneceğini kontrol edebilir. Örneğin, birisiyle sohbet ederken istenmeyen mesajlar alırsınız. Bu kişiden gelen tüm mesajları reddetmek için Engelle düğmesine tıklayabilirsiniz.

Bu kişi engellendikten sonra, siz o kişiyi engelleme listenizden çıkarmaya karar verene kadar size mesaj gönderemez. Engellenenler listenize kişi ekleyebilir veya silebilirsiniz. Diğer ortak özellikler, yazı tiplerinde ve metin renginde değişiklik, dosya ve fotoğraf gönderme yeteneği ve sık kullanılan Web sitelerine Web bağlantıları içerir.

IM KABUL ETME VE KULLANIM

IM, genel nüfus arasında yaygın olarak benimsenmiştir ve dünya çapındaki kullanıcı sayısı katlanarak artmaktadır. Rakamlar araştırma firmaları arasında farklılık gösterse de, çoğu çalışma dünya çapında IM kullanıcılarının sayısının çok olduğunu ve artmaya devam edeceğini gösteriyor.

Örneğin, Conley (2002), dünya çapındaki anlık ileti kullanıcılarının sayısının şimdiden 445 milyonu aştığını ve günde 225.000’den fazla yeni kullanıcı olduğunu bildirmiştir. International Data Corporation (IDC), kullanıcıların 2000 yılında normal bir günde yaklaşık 900 milyon anlık ileti gönderdiğini ve 2004 yılına kadar günde yaklaşık 7 milyar ileti göndereceğini tahmin ediyor. 

Jupiter Media Metrix’e göre, Amerika Birleşik Devletleri IM’nin önde gelen kullanıcısı olarak ortaya çıktı. Araştırmaları, ABD evlerindeki IM kullanıcılarının sayısının Eylül 2000’de 42 milyondan Eylül 2001’de 53,8 milyona %28 arttığını ortaya koydu. Jupiter Media Metrix ayrıca, işyerindeki ABD IM kullanıcılarının Eylül’de 10 milyondan %34 arttığını bildirdi. 

Pew projesine (2001) göre, en yoğun IM kullanıcıları, IM’nin günlük rutinlerinin bir parçası olduğu gençler ve üniversite öğrencileridir. genç IM kullanıcıları, IM’yi haftada birkaç kez kullanır.

Nielsen/NetRatings (2002), Temmuz 2002’de IM’nin 11.5 milyon çocuğu ve genci çektiğini ve bu sayının evdeki toplam IM nüfusunun yaklaşık %24’ünü temsil ettiğini bildirdi. Pew projesine (2002) göre, kolej İnternet kullanıcılarının herhangi bir günde IM kullanma olasılığı, ortalama İnternet kullanıcısına kıyasla iki kat daha fazladır. Normal bir günde, diğer İnternet kullanıcılarının %12’si ile karşılaştırıldığında, üniversite öğrencilerinin %26’sı IM kullanıyor.

Nielsen/NetRatings’e (2002) göre AOL, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki baskın IM sistemidir. 2002 yılının Mayıs ayında, AOL Instant Messenger, 22 milyondan fazla kullanıcıyı veya toplam İnternet nüfusunun neredeyse %21’ini çekerek Amerika Birleşik Devletleri’nde bir numaralı IM uygulaması haline geldi.

Birleşik, AOL Instant Messenger, MSN Messenger, Yahoo Messenger ve ICQ, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler IM servisleridir. 41 milyondan fazla Amerikalı tüketici (aktif ABD çevrimiçi kullanıcılarının yaklaşık %40’ı) 2002 yılının Mayıs ayında bu dört IM hizmetinden birini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir