Çevrimiçi Gazetecilik – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

Çevrimiçi Gazetecilik – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

27 Ağustos 2022 İnternet gazeteciliği nedir kısaca İnternet gazeteciliği ve geleneksel gazetecilik arasındaki farklar Mobil gazetecilik nedir 0
Program Tipolojisi

Çevrimiçi Gazetecilik

Çevrimiçi gazetecilik, Knight-Ridder’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde bir video metin hizmeti geliştirmek için bir girişim başlattığı 1970’lerin sonuna kadar uzanıyor ve daha sonra büyük kayıpların farkına vardıktan sonra 1986’da bu hizmeti bıraktı.

1988’de Knight-Ridder, Dialog Information Services, Inc.’i satın aldı; sadece bir yıl sonra, ilk başarı belirtileri ortaya çıktı. 1980’lerin sonunda, Gannet metin formatında günlük bir haber yayınladı. 1992’de The Chicago Tribune, gazetesinin elektronik versiyonunu yayınlayan dünyanın ilk günlük gazetesi oldu.

1993’te Knight-Ridder, elektronik gazeteciliğin paradigmalarından biri haline gelecek olan San Jose Mercury Center’ı yayınlamaya başladı. 1994 yılına gelindiğinde, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük gazeteler okuyucularına çevrimiçi bir versiyon sundu. Artık internet kullanıcıları her yerden, her zaman gazete okuyabilir, radyo dinleyebilir ve TV izleyebilir.

Elektronik gazetecilik dört özelliğiyle öne çıkar: multimedya kaynaklarını kullanır; hiper metin ve hiper ortam aracılığıyla bilgi sırasını bozar; periyodikliği bozar, çünkü bilgiye her an erişime izin verir; ve interaktiftir.

Etkileşim, okuyuculara yayıncılarla aynı fikirde olmama veya okuyucuların görüşlerini dahil ederek yazarların çalışmalarına katkıda bulunma fırsatı verir.

Basılı medyayla ilgili pek çok site, başlangıçta basılı versiyonun basit kopyaları olan sayfalardan sürekli güncellenen dinamik bir ortama dönüşmüştür. Bu anlamda internet gazeteciliği ilkeleri geleneksel kanalları yönetenlerden farklı olmamalıdır. Dijital çağ gazetecileri, doğruluk, güvenilir kaynaklar ve bağımsızlık değerlerinden ödün vermeden küresel bir izleyici kitlesine ulaşmanın yolunu bulmalıdır.

Günümüzde, İnternet yeni, tamamen sanal medyanın kapısını açıyor, ancak yeterince güvenilirlik kazanmaları için hala uzun bir yol kat etmeleri gerekiyor. Ayrıca, konsolide haber grupları tarafından halihazırda kurulmuş olan devasa bir altyapının zorluğuna göğüs germeleri ve sermayeye sınırlı erişimin üstesinden gelmeleri gerekiyor.

Tamamen sanal medya, projelerinin fizibilitesini dikkatlice analiz etmelidir. Tayvan’ın sanal Tomorrow Times bilgi ortamının günlük 1.8 milyon sayfa ziyaretine rağmen çöküşü, fiziksel dünyada hiçbir gazetecilik altyapısı geliştirilmediğinde, haber üretmenin yüksek maliyetini sürdürmenin uygulanabilirliği hakkında bir soru ortaya koyuyor. Bu nedenle, çevrimiçi gazeteciler para kazanma ve haber çıkarlarını uzlaştırmalıdır.

Bir haber özelliği hazırlamanın maliyeti hemen hemen değişmeden kalmasına ve haberleri multimedya formatında sunmak maliyetleri biraz artırsa da, bir sayfa hazırlamak ve internet üzerinden dünya çapında milyonlarca insana sunmak, kullanmaktan açıkça daha ucuzdur. basılı bir formatta dağıtın.

Son olarak, etnosentriklik olgusu göz önüne alındığında, yayıncılar kendileri tarafından en iyi bilinen bir gerçek hakkında haber yapmak konusunda uzmanlaşmayı uygun bulabilirler.

Peru’daki Web gazeteciliğini değerlendirmek için en önemli basılı, yayın ve tamamen sanal medya analiz edildi. Medyayı seçme kriterleri, fiziksel dünyadaki okuyucuları veya derecelendirmeleri ve sanal dünyadaki ziyaret sayılarıydı.


Mobil gazetecilik nedir
Mojo gazetecilik
İnternet gazeteciliği nedir kısaca
İnternet gazeteciliği nedir eodev
İnternet gazeteciliği ve geleneksel gazetecilik arasındaki farklar
İnternet gazeteciliği Avantajları
Gazete HABERCİLİĞİ nedir
İnternet gazeteciliği basın kartı


Aşağıdaki basılı medya seçildi:

• El Comercio, Lima’nın en iyi hatırlanan ve günlük olarak en çok okunan kitabıdır. Yerel siyasi haber olaylarını en doğru, en eğlenceli ve en iyi haber yapma konusunda bir üne sahiptir. Lima’da ortalama 574.700 kişi tarafından okunmaktadır.
• Gestión, Peru’nun çevrimiçi bir sürüm üreten ilk yazılı aracıydı. İş dünyasını hedefleyen basılı baskısı, Lima’da ortalama 27.500 okuyucuya ulaşıyor.
• La República, Peru’nun elektronik versiyonunu yayınlayan ikinci basılı ortamıydı. En doğru ikinci gazete olarak kabul edilir ve yerel siyasi haber kapsamı sağlamada en güvenilir ikinci gazete olarak anılır. Lima’da ortalama 171.300 okuyucu tarafından okunmaktadır. Şu anda, günlük olarak en çok okunan ikinci Perulu çevrimiçi olarak kabul ediliyor.

Bu çalışmadaki radyo yayıncıları, Web üzerinden yayın yapan ancak haber programlamasına odaklananları içermektedir:

• Radioprogramas del Peru, RPP Noticias, tüm radyo yayıncıları arasında %27 ve haber radyo yayıncıları arasında %62’lik bir spontan geri çağırma oranına sahiptir. Lima’daki yıllık ortalama yarım saatlik izleyici kitlesi 95.100 dinleyiciye ulaşıyor. En çok dinlenen radyo yayınlarından biridir.
• CPN Radyo, Radio Cadena Peruana de Noticias, Lima’da yıllık ortalama yarım saatlik 22.900 dinleyiciye sahiptir. Peru’da en çok duyulan ikinci haber radyo yayınıdır.

Web’deki Peru televizyon ağları, tam ve güncel bilgileri göstermek yerine, programlama bilgilerinin altını çiziyor. Web siteleri bir bilgi sayfasından çok kurumsal bir sayfaya daha yakındır, bu nedenle bu çalışmaya dahil edilmemiştir.

Basılı, radyo veya televizyon eşleştirme bölümü olmayan üç Peru bilgi medyasından bu çalışmaya katıldı; ikincisi bu araştırmadan kısa bir süre sonra düştü; üçüncü cevap vermedi.

Seçilen medya Web sitelerinin bir ön değerlendirmesi, yöneticileriyle yapılan derinlemesine görüşmelerden önce yapılmıştır; medya Web sitelerinde müteakip bir inceleme, analizleri tamamladı.

İlerleyen sayfalarda, incelenen Peru İnternet medyasının kökenleri, ana amaçları, içeriği, izleyicileri ve gelir kaynakları hakkında kısa bir açıklama sunulmaktadır.

El Comercio

1839 yılında Lima’da kurulan şirketin kurumsal sayfasını 1996 yılında internette yayınlamış ve 1997 yılında  elektronik gazetesini yayınlamaya başlamış; Mayıs 2001’de Web yayını ile görevli bağımsız bir alan örgütledi.

Haberler, günlük muhabirler tarafından sağlanan bilgiler ve haber ajanslarından alınan girdiler kullanılarak Web’de güncellenir. Web sitesi, çoğunlukla Perulu gurbetçilerden olmak üzere aylık ortalama 11 milyon hit alıyor. Gazetenin elektronik versiyonundaki bilgi bölümleri ulusal ve dünya meseleleri, iş, eğlence, siyaset ve spor; en çok okunan sayfaları ön sayfa ve yerel futbol haberleridir.

Gelirleri, bazı spikerler tarafından yapılan reklamlardan, haberleri cep telefonu müşterilerine dağıtan telefon operatörlerine satışından ve ayrıca diğer şirketler için özel sirkülasyon haber bültenlerinin hazırlanmasından gelir.

Daily’nin elektronik versiyonu, diğer hizmetlerin yanı sıra ek bir gelir kaynağı olarak sanal mağaza sağlayan bir portal oluşturdu. Aynı zamanda, ülke çapında bir İnternet kamu kioskları ağı kuruldu. Ayrıca El Comercio, ücretsiz e-posta ve PDA haber hizmeti sunmaktadır.

El Comercio yönetimi, gazeteyi Latin Amerika lideri yapma kararı aldı. Hedeflerine ulaşmak için stratejilerinde yer alan internet tabanlı haber hizmetleri sağlama çabasıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir