E-TİCARET GİRİŞİMLERİ – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

E-TİCARET GİRİŞİMLERİ – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

1 Temmuz 2022 E-ticaret girişimcilik fikirleri e-ticaret girişimcilik örnekleri Ticaret girişimcilik 0
Destek Gereksinimleri

E-TİCARET GİRİŞİMLERİ

Şirketler kendi aralarındaki işlemleri kolaylaştırmak için interneti çok faydalı bir araç olarak görüyorlar. Yavaş yavaş faks ve Elektronik Veri Değişimi (EDI) gibi geleneksel yöntemlerin yerini alıyor. B2C uygulamaları internetin ticaret için kullanılmasını teşvik etse de, şirketler arasında çok daha fazla işlem hacmi gerçekleşmektedir. Şirketler arasındaki işlemlerde, B2C uygulamalarının merkezinde yer alan alım satımdan çok daha fazlası vardır.

Müşteri ilişkileri yönetimi, ürün ve üretimle ilgili bilgi alışverişi ve ürün tasarımı ve geliştirmede işbirliği, B2B e-ticaretin uygulandığı alanlardan bazılarıdır. Giderek daha fazla şirket, performans ve kendi başlarına elde edebilecekleri karlar açısından kendi sınırlarına ulaştıklarını anlıyor.

Bu nedenle, şirketler zincirin aşağı tarafında (müşteriye doğru) ve zincirin yukarı tarafında (parçalara doğru) ortaklarıyla daha yakın çalışmaya çalıştıkça, son yıllarda tedarik zinciri yönetimine artan bir vurgu gördük. 

Örneğin perakende sektöründe, Wal-Mart’ın düşük maliyetli stratejisini izlemedeki muazzam başarısı, büyük ölçüde dağıtım merkezleri, üreticiler ve mağazaları arasında etkin bilgi alışverişini sağlayan tedarik zinciri girişimlerinden de kaynaklanmaktadır. 

Dell Computer, tedarikçileri ile güçlü bağlantılar kurarak benzer bir başarı elde etti ve böylece Dell ile ortakları arasında sanal entegrasyon ile karakterize edilen, genellikle sanal tedarik zinciri olarak adlandırılan şeyi yarattı.

Power ve Sohal (2002), Avustralya’da on şirket üzerinde yaptıkları bir çalışmanın sonuçlarına dayanarak, firmaların e-ticaretin faaliyetlerine olan faydalarına ilişkin bakış açılarını tartışmaktadır. Somut faydalar arasında, bitmiş ürünlerin ve yarı mamul stoklarının azaltılması, artan esneklik ve genel maliyet düşüşleri yer aldı. İş ortaklarıyla çeşitli operasyonlarda iyileştirmeyi teşvik etme yeteneğini de içeren bazı maddi olmayan faydalar da belirlendi.

Son yıllarda, belirli endüstrilerde, alıcıların ve satıcıların bilgi alışverişinde bulunmak ve işlem yapmak için buluştuğu İnternet üzerinde sanal yerler oluşturmak için bir hareket olmuştur. Klasik bir örnek, birkaç yıl önce “Üç Büyük” ABD otomotiv şirketleri ve Nissan, Renault, Commerce One ve Oracle tarafından kurulan otomotiv borsası Covisint’tir.

Bu düzenleme hem alıcılara hem de satıcılara görünürlük sağlamasının yanı sıra, ürünlerin veya kapasitenin açık artırmaları ve ters müzayedelerini kolaylaştırmıştır. Yukarıda belirtildiği gibi, DaimlerChrysler, Covisint aracılığıyla gelecekteki iki otomobil modeli için parça satın almak için 3 milyar dolardan fazla harcadı.

Endüstri uzmanları, borsalar için üyelerine sürdürülebilir değer teklifleri sağlamanın ne kadar önemli olduğunu giderek daha iyi anlıyor – yalnızca teknolojik teklifleri aşan değer. Gerçekten de, şimdiye kadar gelişen borsalar (örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kamu hizmeti ve enerji endüstrisi için Pantelos Grubu ve Dünya Çapında Perakende Borsası), bu övgüye değer hedefi kolaylaştıran mekanizmaları devreye soktu. V olkswagen, sayısız tedarikçisiyle süreçleri düzene sokmak için kurduğu borsaya da aynı şekilde de yaklaşıyor.


e-ticaret girişimcilik örnekleri
E-ticaret girişimcilik fikirleri
E girişimcilik Nedir
E-ticaret Nedir
Ticaret girişimcilik
Girişimcilerde bulunması Gereken özellikler
GİRİŞİMCİLİK Örnekleri
Girişimcilik Hikayeleri


Şu an itibariyle, bu borsaların önümüzdeki birkaç yıl içinde nasıl gelişeceği konusunda genel bir anlaşma yok. Örneğin, Wise ve Morrison (2000), yalnızca fiyata vurgu yapan rekabetçi ihale uygulamasının, belirli üretim ortamlarında kalite, teslimat hızı ve kişiselleştirme gibi diğer birçok önemli faktörü hesaba katmadığını öne sürmüşlerdir. Ayrıca, bu tür düzenlemeler genellikle tedarikçilere çok az fayda sağlar.

Talluri ve Ragatz (2004), B2B e-ticaretini kolaylaştırmak için kullanılabilecek çeşitli açık artırma düzenleme türlerini tartışmakta ve açık artırma gibi birden çok niteliğe dayalı olduğunda kavramların pratik uygulaması için bir Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) çerçevesi de önermektedir. 

Öte yandan, Wyld (2002), tedarik için İnternet uygulamasında endüstrinin durumunu analiz etmek için Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) tarafından derlenen son verileri kullanmıştır. Özellikle dolaylı mal ve hizmet satın almak için İnternet kullanımında istikrarlı bir büyüme olduğunu gözlemliyor. Bu çalışmadan ortaya çıkan diğer kullanım alanları arasında yeni tedarikçilerin belirlenmesi ve tedarikçilerle işbirliği yer almaktadır.

Tüm şirketler ortaklarıyla koordinasyon sağlamak için İnternet’i bir araç olarak kullanmasa da, İnternet’in sağladığı gelişmiş bilgi akışının çeşitli faydaları vardır. Bu, ürün ve fiyatlandırma bilgilerinin düşük maliyetini içerir, çünkü borsa gibi merkezi bir sistem, aynı bilgiyi tüm taraflara aynı anda çoğaltmaya gerek kalmadan da erişilebilir kılabilir.

Ayrıca, bir merkezi sistemin sağladığı hub-and-spoke bağlantısı, tedarik ağına her yeni üye eklendiğinde yalnızca bir bağlantı yapılması gerektiğinden bağlantı maliyetlerini azaltır. Bu, kurulum ve bakım maliyetlerinde tasarruf sağlayacaktır. İnternetin sağladığı artan görünürlük, ürün karışımlarının çok hızlı değiştiği ortamlar için çok önemlidir; örnekler arasında moda ürünleri, bilgisayarlar gibi elektronik ekipmanlar ve otomobiller sayılabilir.

İnternet, envanter için bilgilerin ikame edilmesine yardımcı olur, böylece işletme maliyetlerini düşürür. Bu görünürlük aynı zamanda tedarik zincirlerindeki “kamçı etkisini” (talep gereksinimlerinin yukarı yönde yükseltilmesi) azaltır veya ortadan kaldırır. Son zamanlarda dikkat çekmeye başlayan kamçı olgusu, esas olarak tedarik zincirinin birbirini takip eden aşamalarında firmalar arasındaki bilgi asimetrisinden de kaynaklanmaktadır.

B2C E-TİCARET GİRİŞİMLERİ

Havayolu endüstrisi, B2C e-ticaretinde muazzam bir büyüme gören önemli bir sektördür. Muhtemel yolcuların çoğu artık online uçak bileti satın alıyor. Bazı havayolları, satış temsilcileri aracılığıyla satın alan müşterilere kıyasla çevrimiçi bilet satın alan müşterilere daha iyi fiyatlar sunar veya teşvikler sağlar.

Son zamanlarda, Northwest Airlines gibi havayolları, müşterilerin biniş kartlarını havayolunun Web sitesinden yazdırmasını mümkün kılacak kadar ileri gitti ve böylece havaalanındaki check-in zamanından tasarruf etti. B2C e-ticaretin faydalarını deneyimleyen diğer sektörler arasında konaklama endüstrisi, Federal Express, United Parcel Service ve Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi gibi posta teslimi endüstrisi, basılı medya ve perakende de endüstrisi bulunmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir