E-Ticaret’teki Zorluklar – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

E-Ticaret’teki Zorluklar – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

14 Mayıs 2022 E-ticaret Türleri e-ticaretin etki alanları E-ticaretin gelişim süreci 0

E-Ticaret’teki Zorluklar

E-TİCARET

E-ticaret etkinliği katlanarak büyüyor ve işletmelerin çalışma biçiminde devrim yaratıyor. Asya’da artık mobil kablosuz hizmetlerde bir patlama var. Kore’de 3G kullanıcı sayısı 1 milyonu aşarken, Japonya’da 2001’de 50.000’den 2003’te 2 milyona yükseldi.

Mobil e-ticaret (m-ticaret), ticari mobiliteyi gerçeğe dönüştürür; mobil kullanıcılar, her yerde ve her yerde bulunan ucuz bilgi işlem altyapısını kullanarak, istedikleri zaman, istedikleri yerden ve gömlek ceplerinden/cüzdanlarından İnternet’e erişebilirler. M-ticaret pazarının 2005 yılına kadar 200 milyar ABD dolarının üzerine çıkacağı tahmin edilmektedir.

M-ticaretin birçok tanımı vardır. Bir tanım, cep telefonu ağlarından kablosuz yerel alan ağlarına kadar uzanan mobil kablosuz servislerin tamamını veya bir kısmını içerir. Ancak cep telefonu sistemlerinin sağladığı hizmet büyük başarı elde etti.

Cep telefonu kullanıcıları hayatın her kesiminden gelmekte ve gençlerden emeklilere kadar neredeyse tüm yaş gruplarını içermektedir. Konum kısıtlamaları olmaksızın yeni bir kişisel iletişim yöntemi yaratır. Tüm mobil kablosuz servisleri kısaca açıklamak yerine, mobil telekomünikasyon ile ilgili cep telefonu ve PDA’ya odaklanacağız.

Bu nedenle, m-ticaret, bir mobil telekomünikasyon ağı aracılığıyla cep telefonu ve PDA gibi elde taşınabilir cihazlarda gerçekleştirilen elektronik ticaret olarak tanımlanır.

E-ticaret, alıcılar ve satıcılar arasında aracı görevi gören e-pazaryerleri, çevrimiçi açık artırma sistemleri ile karakterize edilirken, m-ticaret kişiselleştirilmiştir ve konum tabanlı hizmetlere erişim için idealdir.

Mobil cihazların kullanımı etrafında birçok yeni iş modeli oluşturulmuştur. Mobil cihazlar şu özelliklere sahiptir: taşınabilirlik, düşük maliyet, daha fazla kişiselleştirme, küresel konumlandırma sistemi (GPS), ses vb. yeni iş modelleri arasında mikro ödeme ve mobil ödeme, içerik dağıtım hizmetleri ve iş hizmetleri yer alıyor. E-ticaret uygulamalarını gösterir.


E-ticaretin gelişim süreci
E-ticaret tez
E-ticaretin Önemi
e-ticaretin etki alanları
E-ticaret Türleri
e-ticaretin gelişimini etkileyen faktörler
e-ticaretin temelini oluşturan unsurlar
E-ticaret Nedir makale


Mevcut müşteri tabanları, teknik uzmanlıkları ve faturalandırmaya aşinalıkları nedeniyle, mobil telefon operatörleri, mobil ve mikro ödeme hizmetlerinin sağlanması için doğal adaylardır. Mikro ödeme, otomat ve diğer öğeler gibi küçük satın alımları içerir. Başka bir deyişle, cep telefonu ATM kartı veya banka kartı olarak kullanılmaktadır. Tüketiciler alışverişlerini marketlerden yapabilir veya cep telefonlarını kullanarak tren bileti satın alabilirler.

İçerik dağıtım hizmetleri, konuma göre kişiselleştirilmiş bilgilerin akıllı dağıtımı için konumlandırma sistemlerini kullanan gerçek zamanlı bilgi, bildirimidir. (örn. örneğin, yerel olarak mevcut hizmetlerin ve eğlencenin seçici reklamları)

Haberler, trafik raporları, hisse senedi fiyatları ve hava durumu tahminleri gibi gerçek zamanlı bilgiler İnternet üzerinden cep telefonlarına dağıtılabilir. Bilgiler, kullanıcının çıkarlarına göre kişiselleştirilir. Kullanıcılar bir konumlandırma sistemi kullanarak restoranlar, trafik raporları ve alışveriş bilgileri gibi yerel bilgileri alabilirler.

Daha fazla kişiselleştirme ve yerelleştirme içeren içerik dağıtım hizmetleri, bir mobil portal aracılığıyla etkin bir şekilde sağlanabilir. Yerelleştirme, kullanıcının mevcut konumuyla ilgili bilgileri sağlamak anlamına gelir. Kişiselleştirme ve yerelleştirilmiş hizmet sunumu için kullanıcıların geçmiş davranışları, durumları ve konumları gibi profilleri dikkate alınmalıdır.

Bildirim mobil cihaza da gönderilebilir. Mobil ağ operatörleri (MNO’lar), diğer portal oyuncularına göre bir takım avantajlara sahiptir. İlk olarak, mevcut bir müşteri ilişkisine sahiptirler ve abonenin yerini belirleyebilirler.

İkincisi, geleneksel portalda olmadığı halde müşterilerle bir fatura ilişkisi vardır. MNO’lar güvenilir bir üçüncü taraf olarak hareket edebilir ve m-ticaret uygulamalarında baskın bir rol oynayabilir. Ayrıca cep telefonu yeni bir kişisel eğlence aracı haline geldi.

Çevrimiçi oyun oynama, zil sesleri indirme, futbol video klipleri izleme, canlı TV yayını, müzik indirme vb. dahil olmak üzere çok çeşitli eğlence hizmetleri mevcuttur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yetişkinlere yönelik mobil hizmetler ve mobil kumar hizmetleri, hızla büyüyen hizmetler arasındadır.

Juniper araştırmasına göre, yetişkinlere yönelik mobil hizmetlerden ve mobil kumar hizmetlerinden elde edilen toplam gelir, 2008 yılına kadar sırasıyla 1 milyar ABD Doları ve 15 milyar ABD Doları değerinde olabilir. Kanun düzenleyicileri, hızla büyüyen gelişmenin bir adım önünde olmak zorundadır.

İşletmelerin ayrıca e-ticarette geleneksel sınırların ötesinde düşünmesi gerekir. İşletmeler, tüketiciler ve akıllı cihazlar arasındaki etkileşim birçok yeni fırsat yaratır: ilk olarak, cihazdan cihaza, yani cihazlar bir otomatik servis zamanlayıcı ile etkileşime girer; ikincisi, cihazdan işletmeye akıllı cihaz onarım uyarıları verebilir; üçüncüsü, işletmeden cihaza, akıllı cihazların uzaktan etkinleştirilmesini sağlayabilir.

Örneğin, bir arabadaki yerleşik sensörler, tamir servisine hangi parçanın bozulduğunu bildirecektir. M-ticaret, özellikle uzaktan personele sahip şirketler için iş uygulamaları üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir.

Mevcut Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemlerinin mobil işlevsellik ile genişletilmesi, satış personeli gibi uzak personele gerçek zamanlı kurumsal ve yönetim verileri sağlayacaktır. Zaman ve yer kısıtlamaları azaltılır ve mobil çalışanların kapasitesi artırılır.

Lojistikle ilgili iş, mobil envanter yönetimi uygulamalarının kullanımından da yararlanır. İlginç bir uygulama “dönen envanter”dir.

Bu durumda, birden fazla kamyon hareket halindeyken büyük miktarda envanter taşır. Bir mağazanın belirli ürünlere/mallara ihtiyacı olduğunda, yakındaki bir kamyon bulunabilir ve malların tam zamanında teslimatı gerçekleştirilebilir. M-ticaret, işletmelerin tedarik zincirlerinde hızla yanıt vermeleri için muazzam bir potansiyel sunar.

M-ticaret, mobil kablosuz sistemler, mobil el cihazları, yazılım, kablosuz protokoller ve güvenlik gibi birçok gelişmekte olan teknolojiyi kucakladığı için bir dizi doğal karmaşıklığa sahiptir.

Bu teknolojilerin hızlı ürün döngüleri ve hızlı eskimeleri vardır. E-ticaretten daha karmaşık olan M-ticaret, bir takım zorluklarla karşı karşıyadır.

Zorluklar şöyledir:

(i) 3G mobil ağ operatörlerinin (MNO) sistem altyapısını uygulamadaki gecikmesi. Japonya’da m-ticaretin başarısı, “ücretsiz” İnternet kavramını “ücretli” İnternet olarak değiştiriyor. Kullanıcılar hizmet için ödeme yapmaya hazırdır. MNO’lar, kablosuz altyapının m-ticaret omurgasının kontrolünü ele geçirme konusunda büyük bir kâr bekliyor.

Ayrıca, MAO’ler m-ticaret uygulamaları sağlamada da baskın bir konuma sahiptir. Bu, hizmetlerden makul olmayan yüksek bir beklenti yaratmıştır. Deutsche Telecom, France Télécom, İspanya’dan Telefünica ve Birleşik Krallık’tan Vodafone gibi Avrupa’daki büyük şirketler, 3G lisanslarına tahmini olarak 125 milyar ila 150 milyar dolar harcadı. Birçoğu yüksek borç yükü altındadır.

(ii) Asya hariç, 3G cep telefonu sistemlerine ilgi eksikliği var. Batı Avrupa pazarı, bazı ülkelerde mobil sahiplik oranının %100’e yakın olduğu doyma noktasına ulaştı.

Ayrıca, mobil kullanıcılar “yükseltme yorgunluğuna” sahiptir, yani cep telefonlarını yükseltmek konusunda isteksizdirler. Mayıs 2002’de yayınlanan Dünya Pazar Araştırma Merkezi’nden bir rapor, yeni hizmetlere tüketici ilgisinin olmaması nedeniyle 3G satışlarının muhtemelen durgun olacağını öngördü.

Mobil danışmanlık grubu Detica tarafından yapılan araştırma, çok sayıda insanı 3G’yi benimsemeye ikna edecek tek bir “3G öldürücü uygulama” olmadığı konusunda da uyardı. 2002’de cep telefonu işi, yeni pahalı telefonlar gerektiren resimli mesajlaşmaya çok fazla ağırlık verdi. Yanıt zayıf oldu. Mobil gelir esas olarak sesli aramalardan ve SMS mesajlarından gelir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir