Mekansal Veritabanları – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

Mekansal Veritabanları – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

7 Haziran 2022 Millet Kütüphanesi internet Millet Kütüphanesi Katalog Millet Kütüphanesi Üye girişi 0
Model Yorumlaması

Mekansal Veritabanları

Sağlam ve verimli mekansal veritabanlarının tasarımıyla ilgilenen çok aktif bir araştırma alanı olmasına rağmen, mevcut CBS’nin mekansal bütünlük kısıtlamalarının uygulanması ve yönetimi ile ilgili yetersizliği hala açıktır.

Bunun nedeni, coğrafi uygulamalar kapsamında, verilerin konumsal yönleri nedeniyle özel problemlerin ortaya çıkmasıdır. Bir uzamsal veritabanındaki bir değişiklik, birden çok dosyadaki çok sayıda kayıtta eşzamanlı güncellemelere neden olabilir ve bu da tüm ortamın yönetilmesini zorlaştırır. Fazlalık ve bütünlük kaybını önlemek için çok karmaşık bir kontrol gereklidir.

Nesne İlişkisel Veritabanları

Nesne yönelimli edebiyat tipik olarak “ilişki” terimini, özellikle, bir ilişkisel sistemde yabancı anahtarlar tarafından desteklenen ilişkiler anlamında kullanır. Bu sistemlerde referans bütünlüğü için çeşitli düzeylerde destek uygulanmıştır.

İlişkisel paradigmada olduğu gibi, tetikleyiciler, özellikle bildirimsel olarak ifade edilemeyen kısıtlamalarla başa çıkmak için bir veritabanındaki veri bütünlüğünü desteklemede çok etkilidir. ORDBMS’ler, ilişkisel olandan bile daha esnek bir tetikleyici sistemi talep eder.

Nesne Yönelimli Veritabanları

Bir OO ortamında nesneler sınıflar halinde toplanır ve sınıf düzeyinde ilişkiler kurulur. Sınıflar arasındaki bir ilişki, ilgili sınıfların nesneleri arasındaki bir dizi ilişkiyi ifade eder. İlişkilerin özellikleri olabilir.

Bir model, sadeliği ve netliği korurken doğru miktarda ifade gücü elde etmek için her zaman bir uzlaşmadır. Etki Alanı Kısıtlamaları, anahtarlar ve referans bütünlüğü kısıtlamalarının tümü OODBMS’lerde doğrudan kullanılabilir.

Diğer kısıtlama türleri OODBMS’lere özgüdür, örneğin: nesnelerin sınıflar (roller) arasında geçişinin kısıtlamaları; sınıflar arasındaki münhasırlık kısıtlamaları; alt sınıfların tanımları üzerindeki kısıtlamalar; ve varoluş bağımlılıkları. Sonuncular, tasarımcıların nesne yönelimli kavramsal şemadaki tutarsızlıkları izlemesine ve çözmesine izin verdiği için anlamsal bütünlük kontrolünün anahtarıdır.

Dağıtılmış Veritabanları

Dağıtılmış bir veritabanı yönetim sistemi (DDBMS), dağıtılmış bir veritabanının özelliklerini, yani birden fazla yerde bulunan bilgileri işleme ve aynı anda veri bütünlüğünü koruma olasılığını destekleyen bir veritabanı yönetim sistemidir (DBMS).

Bir DDB, merkezi bir DB’den temel olarak, verilerin yalnızca bir sitede yer almak yerine birkaç konuma yerleştirilmesiyle farklıdır. DDB’lerin bu özelliği, veri bütünlüğünün kontrolünün merkezi ortamlardan daha karmaşık olmasına neden olur. Her işlem birden fazla konum içerebilir ve veri bütünlüğünü korumak için işlem talimatlarının yürütme sırasını tutmak zordur.

SQL standartlarının gücü, gelecekte nesne ilişkisel paradigmanın VTYS alanında baskın olmaya devam edeceğini düşünmeye sevk eder. Veri özelliklerini verilerin kendisiyle daha kolay bir şekilde bütünleştirmek için kontrol et ve tetikle mekanizmalarında iyileştirmelere şiddetle ihtiyaç vardır.


Millet Kütüphanesi
Millet Kütüphanesi Üye girişi
Millet Kütüphanesi Rosetta
Millet Kütüphanesi Katalog
Millet Kütüphanesi kitap sorgulama
Millet Kütüphanesi internet
Millet Kütüphanesi üyelik
Millet Kütüphanesi Veritabanı


Veri özelliklerinin motorun bir endişesi haline geldiği ve veri bütünlüğünün tamamen faktörleştirildiği geliştirme platformları, daha az travmatik DBMS tabanlı yazılım yapılarının bir evrimine ve bakımına yol açan uygulama programları oluşturacaktır. Doğal olarak, bu süreç araştırmacıların ve DBMS üreticilerinin çok aktif katılımını gerektirecektir.

Hem gerçek dünyadaki veri özelliklerinin hem de Veritabanı dünyasındaki bütünlük kısıtlamasının taksonomileri verilmiştir. Veri özelliklerinin olası evrimlerinin bütünlük kısıtlamalarına yönelik bir eşlemesi de sunuldu. Bu haritalama her zaman gerçek dünya perspektifinden tanımlanmıştır.

Önemi, sadece bütünlük kısıtlamalarına bakmanın, bunların varlık nedenlerini bilmek için yeterli olmadığı gösterilen  kolaylıkla çıkarılabilir. Ayrıca, gerçek dünyadan Veritabanı dünyasına bakış açısı, yazılım evrimi ve bakımında önemli bir faktör olduğu kanıtlanmış olan izlenebilirliği kolaylaştırır.

M-Ticaret için Veritabanı Desteği

M-ticaret uygulamaları, son on yılda mobil iletişim teknolojilerindeki hızlı ilerlemeye bağlı olarak e-ticaret uygulamalarından evrimleşmiştir. İnternetteki uygulamaların mobil bilgi işlem ortamına yayılması, o zamandan beri hızlanan bir hız aldı. Hemen hemen tüm e-ticaret ve m-ticaret uygulamaları, bilgi alma ve işleme yeteneğinin sağlanmasına dayanır.

Bu bağlamda, veri tabanı sistemleri bu uygulamalar için bilgi kaynağı ve veri havuzu işlevi görmekte ve etkin indeksleme mekanizması ile desteklenmektedir. Bean (2003), web tabanlı e-ticareti XML ile destekleme konusunda iyi bir rapor vermiştir, bu da kolaylıkla m-ticarete genişletilebilir. JINI/XML ve bir iş akışı motoruna dayalı bir m-ticaret çerçevesi de Shih ve Shim (2002) tarafından tanımlanmıştır.

Müşteriler, cep bilgisayarları, PDA’lar ve hatta akıllı telefonlar gibi mobil cihazların kullanımı yoluyla m-ticaret hizmetleri alabilirler. Bu mobil cihazlar, kullanıcılarıyla birlikte genellikle mobil istemciler olarak modellenir. M-ticaret uygulamalarını desteklemenin merkezinde üç tür varlık vardır: mobil cihaz, mobil iletişim ve veritabanı.

Özellikle, genellikle mobil veritabanları olarak adlandırılan mobil istemci etkin veritabanı sunucularına verimli erişim mekanizmaları sağlamakla daha fazla ilgileniyoruz. Mobil veritabanları, temel m-ticaret uygulamalarını desteklemek için temel bilgileri içerirken, mobil cihazların kullanımı, gerçek kullanıcılarla veya gerçek kullanıcılarla arayüz oluşturmak için mobil veritabanları ve mobil cihazlar arasında gerekli bağlantıyı sağlayan mobil iletişim ile donanım platformuna hizmet eder. 

Bir mobil veritabanı için iki ana veri erişim gereksinimi türü, veri dağıtımı ve özel veri erişimidir. Mobil bir ortamda, hisse senedi fiyatları, trafik koşulları, özel olaylar veya bir performansta mevcut koltuk sayısıdır.

Öte yandan, tahsisli veri erişimi sınırlı bant genişliğine sahip yer-uydu bağı kanalları aracılığıyla iletilir. Veritabanı öğelerini etkili bir şekilde yaymak için, seçilen etkin veritabanı öğeleri kümesi bir yayın diski veya “hava deposu” olarak programlanabilir. Yayınlanacak öğelerin dizisine bir yayın programı denir.

Yayındaki veritabanı öğelerine erişimi kolaylaştırmak için uygun dizinler oluşturulabilir. Kablosuz iletişimin güvenilmezliğiyle mücadele etmek için yedeklilik dahil edilebilir.

Özel veri erişimi için, veritabanlarına yapılan sorgular ve güncellemeler istemciden sunucuya iletilir. M-ticaret hizmetlerinin oldukça önemli bir kısmı konuma bağlı sorguları içerdiğinden, konuma bağlı sorguların performansı, hareketli nesne veritabanlarıyla etkin konum bakımını dikte ederek iyileştirilmelidir.

Bu, K-en yakın komşu araması gibi yaygın sorguların verimli bir şekilde yürütülmesini sağlar. Veritabanı sistemleri daha güçlü hale geldikçe, sürekli olarak yürütülen ve muhtemelen konuma bağlı sonuçlar veren sürekli sorguları işlemeye yardımcı olabilirler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir