Sorunlar ve Yaklaşımlar – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptıarma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

Sorunlar ve Yaklaşımlar – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptıarma Ücretleri

20 Aralık 2021 oplumsal değişimin nedeninin teknolojik değişimler olduğu görüşün Teknoloji yaklaşımı nedir Teknolojik gelişmelerin toplumu olumsuz etkilediğini savunan düşünürlerin bakış açısı nedir 0
Çıkarım Yapmada Kullanılan Bilgi

Ticari Video Dağıtım Çözümleri

Şu anda en popüler ticari video dağıtım çözümleri QuickTime (Apple, 2001), Windows Media (Microsoft, 2001) ve RealVideo’dur. QuickTime ve RealVideo çeşitli platformları (örneğin Solaris, Linux ve Windows) desteklese de, Windows Media sunucusu yalnızca Windows üzerinde çalışır ve istemci yalnızca Windows ve MacOS’u destekler. Üçlünün en eskisi olan QuickTime ilk olarak 1991’de piyasaya sürüldü. Artık rakiplerinden daha fazla uygulama tarafından destekleniyor.

Ancak, bir anket QuickTime’ın çoğunlukla Macintosh kullanıcıları tarafından tercih edildiğini göstermiştir. RealVideo’nun gücü, yüksek düzeyde ölçeklenebilir tasarımında yatsa da, Windows Media’nın ana gücü, Windows kullanıcıları için kullanımı kolay arayüzüdür. Windows Media’nın ayrıca en iyi görsel-işitsel oynatma kalitesini sağladığı bildiriliyor.

Tüm bu ticari çözümlerin temel sorunlarından biri, yüksek bant genişliği bağlantıları için optimize edilmiş olmalarıdır: RealVideo 8 için 500 kbps, QuickTime 5 için 700 kbps ve Windows Media 7 için 720 kbps. 56 kbps modem bağlantısı için optimize edilmiş düşük bant genişlikli bir çözüm ihtiyacını ima eden istemci tarafı ekipman ek yükü gereksinimleri.

Ayrıca, tüm ticari çözümler, farklı platformlar için istemci tarafı uygulamalarının/eklentilerinin yüklenmesini ve ardından güncellenmesini gerektirir. Amacımız, öğrencilere herhangi bir platformda herhangi bir Java özellikli Web tarayıcısı ile herhangi bir yerden sisteme erişmek için kullanabilecekleri Java tabanlı bir çözüm sunmaktır.

Düşük bant genişliğine sahip işlemler için uçtan uca bir multimedya dağıtım çözümünün geliştirilmesinde üç temel teknik zorluk vardır: Birlikte Çalışabilirlik, Sıkıştırma ve İnternet Tıkanıklığı.

Birlikte Çalışabilirlik: Şu anda standart bir format yoktur ve amacımız Java teknolojisini kullanarak platformdan bağımsız bir çözüm geliştirmektir.

Sıkıştırma: Bu, özellikle düşük bant genişliğine sahip uygulamalar için kesinlikle gereklidir. Şu anda yalnızca Windows Media MPEG-4 kullanır.

RealVideo, veri fazlalığını azaltmada etkili olan ancak yüzde 20’ye kadar gecikmeye neden olan 2 geçişli bir sıkıştırma algoritması kullanır. Amacımız, teknikleri anlamsal bir perspektiften ziyade taşıma perspektifinden ele alarak jenerik multimedya verilerini desteklemektir.

İnternet Tıkanıklığı: Ticari dağıtım ürünlerinin kullanıcıları, özellikle düşük bant genişlikli bağlantılarla yüksek kaliteli video sunma konusundaki sınırlamalarının çok iyi farkındadır. Ticari satıcılar tarafından sağlanan iletim kesintilerine yönelik ortak çözümler, altyapı çözümlerine odaklanma eğilimindedir.

Örneğin, AboveNet Communications ve Digital Island gibi şirketler, yüksek bant genişliğine sahip ağlarına erişim satarak tıkanıklık sorununun üstesinden gelirler. Araştırmamızda, QoS desteği sağlamak için ağa bağlı olmayan sağlam QoS kontrolüne odaklanıyoruz. Bu yaklaşım, farklı platformlar ve İnternet’in farklı bölümleri arasındaki heterojenlik için en uygundur.


Teknoloji ve toplum ilişkisi
Teknoloji yaklaşımı nedir
Teknoloji ve Toplum
Teknolojinin toplumsal değişime etkisi
Teknoloji toplumu nasıl değiştirdi
Teknolojik gelişmeler Nelerdir
Teknolojik gelişmelerin toplumu olumsuz etkilediğini savunan düşünürlerin bakış açısı nedir
Toplumsal değişimin nedeninin teknolojik değişimler olduğu görüşün


Hizmet Kalitesi: Sorunlar ve Yaklaşımlar

İnternet, geniş mesafeler arasında neredeyse anında bilgi aktarımı için sürekli olarak kullanılabilir bir iletişim ortamı sağlar. Ancak, bant genişliği, paket kaybı ve video oynatmanın algılanan kalitesini etkileyen gecikme üzerinde ciddi kısıtlamalar olduğundan, video ve ses bilgilerinin iletimi gibi yüksek bant genişliği uygulamalarıyla ilgili birçok sorun vardır.

Ayrıca, ağ durumu hem tahmin edilemez hem de zamana göre değişir. Diğer bir sorun ise internetin doğası gereği heterojen olmasıdır. Bu sorun, İnternetin farklı bölümlerinin depolama, bant genişliği vb. ile ilgili olarak farklı kaynak yönetimi stratejilerine sahip olması nedeniyle ortaya çıkar.

Son olarak, mevcut İnternet Protokolü sürüm 4 (IPv4) ile ilişkili kalite güvence sorunlarımız var. En iyi çaba stratejisi, herhangi bir QoS garantisi sağlamaz. Gelişen IP sürüm 6 (IPv6), ağ katmanı QoS yetenekleri göz önünde bulundurularak tasarlanmış olsa da (IPv6, 1998), yakın gelecekte IPv4’ün tamamen yerini alması pek olası değildir.

Bu nedenle ağ katmanından daha yüksek bir seviyede QoS garantileri sağlamalıyız. Bu, uygulama katmanında QoS mekanizmalarının kullanılmasını gerektirir. Şu anda, uygulama katmanı QoS kontrolü iki mekanizma içerir: ağ tıkanıklığı kontrolü ve hata kontrolü.

Ağ tıkanıklığı kontrolünün amacı, mevcut ağ kaynaklarının optimum kullanımını sağlamaktır. Bu, iletim bit hızını (ve dolayısıyla ses/video sinyalinin kalitesini) mevcut bant genişliğiyle eşleştirmeyi hedeflediğimiz anlamına gelir. Ağ tıkanıklık kontrolü üç adımdan oluşur: hız kontrolü, hız şekillendirme ve hız uyarlamalı kodlama. Hız kontrolünde, verici ve/veya alıcı mevcut bant genişliğini tahmin eder.

Hız şekillendirme daha sonra iletim bit hızını buna göre ayarlar. Ek olarak, hız uyarlamalı kodlama, bir hız distorsiyonu (R-D) değiş tokuşu temelinde iletilen sinyallerin kalitesini ayarlamak için bir araç sağlar. Hata kontrol mekanizmaları, veriler aktarılırken kanal hatalarına karşı ekstra hata esnekliği sağlar.

Halihazırda iki ana hata kontrol yaklaşımı vardır: yeniden iletim ve ileri hata düzeltme (FEC). Yeniden iletim, hata kurtarma için fazlalık verilerin yalnızca alıcıda paket kaybı algılandığında gönderilmesi anlamında verimlidir. Ancak, hata düzeltme verilerinin yeniden gönderilmesinde ortaya çıkan gecikmeler, özellikle gerçek zamanlı teslimat gerektiğinde, multimedya uygulamaları için genellikle kabul edilemez. FEC şu anda en umut verici hata kontrol yaklaşımıdır.

Daha önce açıklanan daha geleneksel QoS mekanizmalarına ek olarak, bazı teknikler, ses/video verilerinin güvenilir bir şekilde teslim edilmesini garanti etmek için kaynakların rezerve edilmesini içerir. Bununla birlikte, bu yaklaşımlar aşırı tutucu olma eğilimindedir ve bu nedenle genellikle yetersiz kaynak kullanımına yol açar.

Uçtan Uca Çözüm

Bu tartışmadan yola çıkarak, bire çok sunucu-istemci topolojisine dayalı Web tabanlı bir multimedya ders dağıtım sistemi geliştirmeye başladık. Sistemimiz, birkaç öğrencinin aynı anda bir Web tarayıcısından başlatılan bir istemci uygulaması aracılığıyla “canlı” veya kayıtlı ders oynatma talebinde bulunabileceği şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, kanal hatalarına karşı gerekli sağlamlığı sağlayan gönderici tabanlı bir FEC mekanizması kullanıyoruz.

FEC şemamızda, yedekli eşlik paketlerinin sayısı ve doğası, her bir alıcıdaki geçerli ağ durumuna uyarlanabilir. Bir alıcı, herhangi bir iletim hatası meydana geldiğini tespit ettiğinde, herhangi bir ek iletim gecikmesine maruz kalmadan kayıp paketleri kurtarmak için fazla bilgiyi kullanabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir