Telif Hakkı – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptıarma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

Telif Hakkı – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptıarma Ücretleri

9 Şubat 2022 Telif hakkı Nasıl Alınır? Telif Hakkı örnekler Telif hakkı Sembolleri ve Anlamları 0
Hedefleri Koruma

Hawaii ve Şili’de Bilgi Okuryazarlığı

Hawaii bir dizi ulusal standarda bağlıdır. Kolej ve Araştırma Kütüphaneleri Birliği ACRL, “yüksek öğrenim için bilgi okuryazarlığı yeterlilik standartlarını” geliştirdi. Amerikan Okul Kütüphanecileri Derneği AASL, K12 topluluğu için IL standartları geliştirdi. Öğrenci öğrenimi standartları arasında bilgi okuryazarlığı, bağımsız öğrenme ve sosyal sorumluluk yer alır.

İbero-Amerika’da İspanya, “Alfabetizacion en Informacion”, ALFIN ile ilgili modeller, araştırmalar, öneriler, standartlar ve deneyimleri içeren İspanyol yayınlarının en büyük katkısını yapmıştır. ALFIN üzerine Küba’daki Havana Üniversitesi tarafından koordine edilen ve EDIBCIC’in (Arşivler, Kütüphane, Dokümantasyon ve Bilgi ve Bilim alanında IberoAmerica ve Karayipler öğretmenleri ve araştırmacıları Derneği) bir parçası olarak birkaç bölgesel odak noktasıyla koordine edilen bir komisyon bulunmaktadır.

Şili’de, Playa Ancha Üniversitesi, ALFIN’e katılımının bir parçası olarak, bölgesel standartları geliştirmeyi amaçlayan bir girişime öncülük ediyor. Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilen önerilen ulusal standartlar, ALFIN grubu tarafından İbero-Amerika bölgesinde uyarlanabilecek ve kullanılabilecek model arayışlarında incelenen çalışmanın bir parçasıdır.

Playa Ancha Üniversitesi’ndeki Kütüphane Bilimi Programı, IL’de bir araştırma hattı oluşturdu. Genel Müdürlük ofisi tarafından finanse edilen birkaç proje, konferans ve seminerlerde IL hakkında sürekli düşünme ve tartışmanın yanı sıra modellerin, programların, teşhis ve değerlendirme araçlarının geliştirilmesine izin verdi.

IL üzerinde işbirliği içinde çalışmak için ulusal bir ağ oluşturulmasına yönelik yakın tarihli bir öneri, ulusal düzeyde ortak çalışmaya yönelik bir adımdır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul kütüphaneleri bölümünden başka girişimler ortaya çıkmıştır. Amaç, ortaokul ve liselerdeki öğretmenlere bilgi yeterlikleri ve becerileri kazandırmaktır. Vatandaşlara IL sağlamayı amaçlayan diğer projelere Şili Kongre Kütüphanesi başkanlık ediyor. IL’nin önemi konusunda bir farkındalık ve bu yeterlilikleri ve becerileri Şili nüfusu için geliştirmeye açık bir ilgi vardır.

Şili ve Hawaii’de Belirlenen Bilgi Teknolojisi Okuryazarlığı (ITL) Sorunları

Şili’de ve ALFIN çerçevesinde geliştirilen yakın tarihli bir araştırma projesinin parçası olarak, Loyola ve Matus ve Playa Ancha Üniversitesi’nden bir grup öğrenci, ITL yeterlilikleri ve becerileri ile ilgili ihtiyaçlarını belirlemeyi amaçlayan araştırmaya katıldı. Veriler, eylem araştırması, odak grupları, görüşmeler ve ITL programlarının ve çalıştaylarının değerlendirilmesi kullanılarak toplanmıştır.

Hawaii’de, iki üniversite ve bir topluluk kolejindeki IL, ITL ve CL program yöneticileri, araştırmacıları ve eğitmenleri ile görüşülerek veriler toplanmıştır. Hedeflerin, programların, planların, iyi uygulamaların ve karşılaştıkları zorlukların açıklamalarını verdiler.

Hedef Kitle

Şili ve Hawaii’de vurgu, öğrencileri eğitmek üzerinedir. Eğitmenler için ITL, öğrencilerin ITL programına dahil edilerek dolaylı olarak sağlanır. Genç öğrenciler kendilerini bilgisayar, bilgi teknolojileri, kelime işleme ve internet arama ve tarama mekanizmaları konusunda yetkin görmektedirler. Onların bakış açısından, bilgi okuryazarı olmak için gerekli olan tek şey budur. Bununla birlikte, bilgilerin geçerliliğini ve güvenilirliğini ayırt etmede ve değerlendirmede başarısız oldukları tespit edilmiştir. Birçoğu, çevrimiçi özel veri tabanları ve elektronik kaynaklar gibi kütüphanelerde sunulan diğer kaynaklardan habersizdir.

Hawaii’deki bir akademik kütüphanede kullanılan bir ITL programı, öğrencileri ITL üzerinde bir ön teste davet ediyor. Kütüphaneciler, bu ön testi almanın öğrencilerin zayıflıklarını fark etmelerine ve onları bir ITL programına kaydolmaya motive etmelerine yardımcı olduğunu buldu.


Google telif hakkı
Fotoğraf telif hakkı sorgulama
Instagram telif hakkı
Telif hakkı Nasıl Alınır
Telif hakkı Sembolleri ve Anlamları
Telif Hakkı örnekleri
Telif serbestisi Nedir
Telif hakkı cezası


Bazı eğitmenler, araştırma yapma ve önyargıyı, farklı bakış açılarını ve iddiaların ve bilgilerin geçerliliğini ayırt etme konusunda kendilerini yetkin görmektedir. Bununla birlikte, çoğu, dijital içeriği öğretimlerine dahil etmek için gereken ITL becerilerini bir kenara bırakarak, çalışmalarının ve öğretimlerinin içeriğiyle daha fazla ilgilendiler.

Bazılarının bilgi okuryazarlığından ziyade bilgisayar okuryazarlığına ihtiyacı var. Hawaii’deki Kütüphane ve Bilgi Bilimi programı tarafından lisansüstü öğrencilere sunulan bilgi teknolojisi okuryazarlığı kursunda öğrenciler, fakülteye kişiselleştirilmiş, bire bir şekilde koçluk yapmak için tasarlanmış bir etkinlikten iyi bir deneyim bildirdiler. Bilgi teknolojisi yetkinlikleri ve ihtiyaçları farklılık gösterdiğinden, bu tür eğitim öğretim üyeleri tarafından çalıştaylardan daha fazla kabul görmektedir.

Bu örnekler, yaşın önemli bir unsur olduğu farklı ihtiyaçlara ve demografik özelliklere yönelik çeşitli ITL programlarına duyulan ihtiyaca işaret etmektedir. Üniversite öğrencilerinin önemli bir kısmı ikinci kariyerlere hazırlanmak için geri dönüyor. Teknolojiyi kullanarak dünyaya gelen ve hızla değişen teknolojileri doğal olarak karşılayan genç sınıf arkadaşlarına kıyasla farklı bir ITL ihtiyacına sahip olabilecek olgun kişilerdir.

Telif Hakkı

Telif hakkı anlayışında yetkin olmak, özellikle uzaktan eğitimde görev yapan öğretim elemanlarının ihtiyaç duyduğu yeteneklerden biri olarak belirtilmiştir. Görüşülen kütüphaneciler, adil kullanım kavramının basılı ve analog medya dünyasında daha net anlaşıldığından bahsetmiştir.

Halihazırda, bu kütüphaneciler, eğitmenleri bu konularda eğitmeye çalışmadan önce dijital telif hakkı yasalarını daha iyi anlamaları gerektiğini düşünüyorlar. Örneğin sanat, film ve fotoğraf gibi özel koleksiyonlar, telif hakkı ihlalinin eğitmenler ve kütüphaneciler için ciddi sonuçlar doğurabileceği disiplinlerden bazılarıdır.

Gerekli işbirliği

Alan eğitmenleri, eğitim uzmanları, kütüphaneciler ve teknoloji uzmanları arasında işbirliğini geliştirmeye yönelik çabalar, bu belge için toplanan verilerde temsil edilmiştir. Geçerli öğretme ve öğrenme yöntemleri ve prosedürleri üretmek için öğretim modülleri eğitim uzmanlarıyla işbirliği içinde tasarlanmalıdır.

Kütüphaneciler, kaynaklar ve bilgi erişim sistemleri hakkındaki bilgilerini ve kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını belirleme yetenekleriyle öğretim modüllerinin tasarımına katkıda bulunurlar. Her iki bölgede de Bilgi Teknolojisi Hizmetlerinde öğretim tasarımı ve bilgisayar okuryazarlığını kolaylaştıracak programlar bulunmaktadır. Ancak, bir Hawaii üniversitesinde, kütüphane ve öğretim tasarımı destek programı aynı birimin parçasıdır. Bu, işbirliği yapmayı kolaylaştırdı ve bilgisayar okuryazarlığı ile bilgi okuryazarlığını entegre etmek için planlar yapılıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir