Web Alışverişi – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

bestessayhomework@gmail.com * 0 (312) 276 75 93 *Her bölümden, Ödev Yaptırma, Proje Yazdırma, Tez Yaptırma, Rapor Yaptırma, Makale Yaptırma, spss ödev yaptırma, Araştırma Yaptırma, Tez Önerisi Hazırlatma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum, Ücretli Ödev Yaptırma, Parayla Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Proje YAPTIRMA siteleri, Mühendislik proje yaptırma, Bitirme projesi YAPTIRMA, Ödev YAPTIRMA programı, En iyi ödev siteleri, Parayla ödev yapma siteleri, Ücretli ödev YAPTIRMA, Ücretli Proje Yaptırma, Tez Yaptırma

Web Alışverişi – Ödev Hazırlatma – Proje Yaptırma – Tez Yaptırma Fiyatları – Sunum Örnekleri – Ücretli Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri

21 Nisan 2022 e-ticaret nedir Online alışveriş ne demek Sanal kart ne demek 0
Lojistik Sağlayıcıları

Web Alışverişi

Personel Alışveriş Merkezi, çalışan/iş eşleştirmesi için Web tabanlı bir pazar alanını yürürlüğe koymak, otomatikleştirmek ve desteklemek için geliştirilmiş bir kavram kanıtı çok aracılı sistemdir. Önceki sistemi olan Akıllı Alışveriş Merkezi gibi (ürün ve hizmet pazarlarında alıcıları satıcılarla eşleştirmek için geliştirildi), Personel Alışveriş Merkezi de çalışan-iş eşleştirmesi için bir alışveriş merkezi metaforu kullanıyor.

Bir alışveriş merkezinde, alışveriş yapanların hangi mağazaların bulunduğunu veya hangi ürünleri satışa sunduklarını önceden bilmeleri beklenmez. Benzer şekilde, mağazaların diğer hangi mağazaların benzer ürünler sattığını veya hangi müşterilerle etkileşime gireceklerini bilmeleri beklenmez.

Ancak, aracı tarafından etkinleştirilen bu pazar alanları, fiziksel pazardaki benzerleriyle niteliksel bir karşıtlık sağlar; yani, fiziksel pazarlarda arama yapan, eşleştiren, satın alan ve satan kişiler yerine, bu tür pazar ve eşleştirme faaliyetleri, insanları temsil eden yazılım aracıları (yani denizciler ve komutanlar) tarafından gerçekleştirilir. Yazılım nesneleri ve yöntemleri aracılığıyla uygulanan aracılar, faaliyetlerini iletişim kurmak ve koordine etmek için birbirleriyle mesaj alışverişinde bulunur.

Personel Alışveriş Merkezi muhtemelen en iyi performans aracı olarak kategorize edilir. Hızlı bir şekilde bulmak, büyük miktarlarda piyasa bilgisini almak ve düzenlemek için hem talep hem de arz tarafında çeşitli farklı kullanıcıları temsil edebilir.

Belirli bir işletme veya durum için oluşturulmuş pazar ve organizasyon kurallarına uygunluğu, bu çok aracılı sistemin, düzenleme yüklü, hiyerarşik sistemler dahil olmak üzere çok çeşitli elektronik pazarlarda ticareti otomatikleştirmesini ve desteklemesini sağlar. Bu yetenek, Personel Alışveriş Merkezi’nin bu araştırma aracılığıyla ele alınan elektronik işgücü piyasalarını yasalaştırma, otomatikleştirme ve destekleme konusunda iyi bir potansiyel sunduğunu göstermektedir.

Donanmanın görevlendirme bağlamında, komuta görevlileri, müdürlerinin (örneğin, Komutan Subay) tercihlerini ve önceliklerini yansıtacak şekilde uzmanlaşabilir. Örneğin, bir komuta ajanı, bir subayın rütbe ve deneyim üzerinden eğitim ve öğretim tercihlerine dayalı olarak arama ve eşleştirme için özelleştirilebilirken, bir başka ajan farklı (hatta karşıt) tercihleri ​​yansıtacak şekilde uzmanlaşabilir.


e-ticaret nedir
Online alışveriş ne demek
Sanal kart ne demek
Online Alışveriş
Online alışveriş Avantajları
eticaret nedir
Medya Nedir
Online Mağaza Nedir


Her komuta görevlisi, benzersiz bir iş fırsatları alışveriş listesiyle başlatılabilir. Kullanıcı tercihleri, bütçe kısıtlamaları, personel gereksinimleri ve ihtiyaç tarihleri ​​gibi diğer bilgi ve bilgiler, acenteler için kurallar aracılığıyla resmileştirilebilir.

Aynı şekilde, denizci acenteleri, bireysel denizciler tarafından kendi özel tercihlerini yansıtacak şekilde tasarlanabilir. Komuta muadilleri gibi, denizci acenteleri de bireysel denizcilerin niteliklerini (örneğin, rütbe, eğitim, öğretim, iş becerileri, uygunluk, topluluk) iletmek için mesajlar kullanır ve denizciler, eksiksiz ve güncel iş ilanları listesini görüntülemek için Alışveriş Merkezi’nde arama yapabilir. Denizciler, özellikle ilgilendikleri belirli bir görev alt kümesini belirlemek için bu tür listeleri kullanırlar ve bu iş atamaları alt kümesi arasındaki göreceli tercihlerini iletmek için bir girdi formu kullanırlar.

Bu yeteneklerle, Personel Alışveriş Merkezi şu anda elektronik işgücü piyasalarında arama ve eşleştirmeyi yürürlüğe koymak, otomatikleştirmek ve desteklemek için kullanılabilir, tıpkı akıllı alışveriş merkezlerinin tedarik zinciri boyunca ürün ve hizmetler için bu tür işlevleri yerine getirmesi gibidir.

Günümüzde işgücü piyasalarında kullanılan arkaik merkezi planlama sistemlerine veya ham bilgi alma “botlarına” kıyasla, bu yenilikçi temsilci yeteneği uygulamasının performansı önemli ölçüde iyileştirmesi bekleniyor (örneğin, artan hız, daha fazla bilgi toplama, iyileştirilmiş tercih eşleştirme açısından).

Örneğin, Personel Alışveriş Merkezi, detaylandırma personeli ve ilgili personelden oluşan bir organizasyon ihtiyacını ortadan kaldıran akıllı ajanlar federasyonu aracılığıyla denizcileri işlerle eşleştirmek için gereken çoğu işlem aktivitesini otomatik olarak gerçekleştirebilir. Bir büyüklük duygusu sağlamak için, Donanma şu anda dağıtım ve atama faaliyetlerini gerçekleştirmek için yaklaşık 450 detaycı ve destek personeli istihdam etmektedir; Personel Alışveriş Merkezi gibi çok aracılı bir uygulamanın uygulanmasıyla yaklaşık 30 milyon dolar tasarruf edilebilir.

Ek olarak, AVM aracıları arama ve eşleştirme görevlerini çok hızlı bir şekilde gerçekleştirir, süreçte önemli bilgileri toplar ve dikkate alır. Temsilciler ayrıca insan emsallerinden çok daha büyük iş/denizci alternatiflerini etkili bir şekilde işleyerek aşırı bilgi yüklemesini de halledebilir.

Bu, denizcileri işlere atamak için gereken teslim süresinin, belki de tam zamanında dağıtım ve atamaya yaklaşacak kadar küçük bir aralığa kadar azaltılabileceğini göstermektedir. Alternatif olarak, uyum kalitesini artırmak için çok daha büyük denizci grupları ve işleri eş zamanlı olarak eşleştirerek görevler arasındaki süre uzatılabilir.

Her iki durumda da, akıllı bir çoklu etmen sistemi, detaylandırma sürecini şu anda sınırlayan birçok kısıtlamayı (yani, işlem süresi, aşırı bilgi yüklemesi) ortadan kaldırır. Gelecekteki analiz, bu iyileştirmelerden en iyi şekilde yararlanan detaylandırma süreci tasarımını belirleyecektir.

Detaylandırma sürecini yeniden tasarlamak ek faydalar sağlar. Personel Alışveriş Merkezi, tüm iş bilgilerini denizcilere ve tüm denizci bilgilerini komutanların kullanımına sunar, böylece personel mevcut Donanma işlerinin tam listesinden alternatifleri arayabilir ve sıralayabilir.

Bu, denizcilerin ortak bir şikayetini ele alıyor: detaycılar, onlara Donanmanın doldurulması gereken bir avuç iş fırsatından fazlasını anlatamıyor. Donanmadan ayrılan denizcilerle yapılan çıkış görüşmeleri, bu tür davranışlardan kaynaklanan güvensizliğin yeniden askere alınmama kararında önemli bir faktör olduğunu gösteriyor.

Bir başka varsayılan fayda, denizcilerin göreceli iş tercihlerini içerir. Personel Alışveriş Merkezi, denizcileri tercih bilgilerine dayalı olarak açık bir şekilde iş atamalarıyla eşleştirdiği için, personelin tercih ettikleri komutlara atanması daha olasıdır. Görünüşte bu, daha az tercih edilen işlere atanan denizcilerden beklenenden daha iyi iş performansını teşvik eder.

Daha iyi denizci iş eşleşmeleri, aynı zamanda, Donanmanın denizcilerin eğitim ve öğretimine yaptığı yatırıma daha iyi bir geri dönüş sağlayarak ve Donanmanın genel deneyim seviyesini artırarak, daha iyi personel tutma potansiyeli sunar. Açıkça, artan personel elde tutma, işe alım taleplerini azaltır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir